Gazui je u intervjuu agenciji MINA kazala da vjeruje u volju crnogorskih političkih, pravosudnih i policijskih vlasti da se bore protiv organizovanog kriminala i korupcije.
„Crna Gora je mala zemlja sa oko 650 hiljada stanovnika. U takvom kontekstu nije lako ojačati kapacitete. Međutim, uz bolju obuku, novi osjećaj za odgovornost, preraspodjelu kadrova i reforme na nivou organizacije, Crna Gora je, uz stalnu podršku Evropske unije, na dobrom putu“, poručila je Gazui.
Prema njenim riječima, neki rezultati već tu što je vrlo ohrabrujuće.
Korupcija na visokom nivou je, smatra ona, u domenu istraga koje su u nadležnosti pravosudnog sistema i ne odnosi se neizbježno na Vladu.
„Kao što znate, njeni članovi su zaštićeni skupštinskim imunitetom, koji shodno prilici može biti ukinut“, navela je Gazui.
Ona je podsjetila na slučaj Francusku, kada je predsjednik Žak Širak bio osuđen odmah po prestanku njegove funkcije za fiktivna radna mjesta u Opštini Pariz.
„Predsjednik Sarkozi je predmet sudskog procesa zbog finansiranja njegove predsjedničke kampanje 2007. godine. Još bliže vašoj zemlji na primjer, hrvatske vlasti se nisu dvoumile da osude na kaznu zatvora bivšeg premijera, Sanadera“, ukazala je Gazui.
Ona je podsjetila da je borba protiv korupcije na visokom nivou, uslov sadržan u poglavljima 23 i 24, snažan zahtjev Evropske unije koji prethodi otvaranju novih poglavlja.
„
Ona smatra da su parlamentarni izbori 14. oktobra protekli u demokratskom duhu i regularno, da su izborni proces i glasanje „bili savršeno slobodni i demokratski“.
Gazui je poručila i da je neophodno da se parlament posveti ustavnoj reformi, posebno u oblasti pravosuđa.
„Da bi se postigla dvotrećinska podrška poslanika, trebaće dobra volja opozicije i možda će biti neophodni kompromisi. Ipak, kako sve partije jasno podržavaju članstvo u Evropskoj uniji, objektivno ne postoje razlozi zbog kojih Skupština ne bi obezbjedila podršku“, ocijenila je Gazui.
Komentarišući uspjeh Pozitivne Crne Gore, koja je na izborima postigla dobar rezultat, Gazui je kazala da je ta partija vjerovatno iskoristila zasićenje biračkog tijela prema postojećim partijama.
„Da li će ona imati pozitivnog uticaja na državu, to ostaje na njenim poslanicima u Skupštini da nam pokažu“, rekla je Gazui.
Ona smatra da su ekonomska kriza i ne tako popularne mjere, kako ovdje tako i u čitavoj Evropi, doprinijele promjeni predsjednika Vlade.
„Premijer Milo Đukanović je istinski državnik koji je preuzeo funkciju u cilju suočavanja sa svim budućim poteškoćama“, kazala je Gazui.
Ona je ocijenila da je i pad podrške priključenju Crne Gore Evropskoj uniji vezan za ekonomsku, finansijsku i krizu na tržištu rada, koja „hara Evropom“ i koja zahtjeva drastične mjere štednje u administraciji, povećanje poreza i taksi i samim tim smanjenje prihoda.
„Francuski građani se plaše gubitka radnih mjesta, nezaposlenosti. Pretpostavljam da je i ovdje tako tim više što mi se čini da Crnogorci kao i Francuzi žive iznad svojih mogućnosti. Dakle, žive na osnovu kreditnih zaduženja“, zaključila je Gazui.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Gazui: Ojačati policijske organe, sudski sistem i pravosuđe
Gazui: Ojačati policijske organe, sudski sistem i pravosuđe
U Crnoj Gori je neophodno ojačati policijske organe, sudski sistem i pravosuđe, ocijenila je francuski ambasador u Crnoj Gori, Dominik Gazui /Dominique Gazuy/, navodeći da vjeruje u volju crnogorskih vlasti da se bore protiv organizvanog kriminala i korupcije.
Portal AnalitikaIzvor