Protesti protiv mjera štednje, koje je tražio, između ostalih i MMF-a, obilježili su atinske ulice poslednjih godina. Potom su dvojica vodećih ekonomista MMF-a obijelodanila da je insistiranje na stezanju kaiša u Grčkoj, Španiji, Portugalu, bilo pogrešno.
Olivije Blanšar i Danijel Lei priznali su da su prognostičari značajno potcijenili povećanje nezaposlenosti i pad domaće potražnje koja je u vezi sa fiskalnom konsolidacijom.
To praktično znači da su rezovi u budžetu koje je MMF predložio brže smanjivali potrošnju nego što se ekonomija oporavljala. Rezultat je bio porast nezaposlenosti.
"Ono što je tu katastrofalno je da je Evropa i sa projektovanim rastom od 0,1 odsto u ovoj godini, jedini region u svijetu koji je nakon pet godina krize gori nego što je bio prije pet godina. Najveću cijenu platili su ljudi koji su ostali bez posla", objašnjava urednik sajta makroekonomija.org
Miroslav Zdravković.
Sudeći prema izjavama prve žene MMFa, u centru pažnje te organizacije ostaće Evropa i Amerika koje su na ivici recesije. Kako je objasnila
Kristin Lagard, mjere i pomoć MMFa su neophodne zbog velikog uticaja koje te dvije ekonomije imaju po ostatak svijeta. Međutim, nije navela koje će to mjere biti, prenosi B92.
foto: B92