Društvo

Pustahija: Kinezi bolja opcija za gradnju autoputa

autoput01Šest godina je od kako je crnogorska Vlada napravila prve korake u izgradnji autoputa Bar-Boljare, a od njega i dalje postoji samo virtuelna animacija.

Pustahija: Kinezi bolja opcija za gradnju autoputa
Portal AnalitikaIzvor

Ministarstvo saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija Crne Gore 1. februara 2007. potpisalo je ugovor o realizaciji projekta auto-puta Bar-Boljare sa Svjetskom bankom. U novembru 2008. održana je tenderska konferencija za koncesiju auto-puta, da bi svega četiri mjeseca kasnije crnogorska Vlada počela pregovore sa prvorangiranim na tenderu-hrvatskim Konstruktorom. 2009. ćemo pamtiti po čuvenom presijecanju vrpce 15. oktobra i tri premijera - Đukanović, Kosor i Cvetković u Gornjim Mrkama. Antena M podsjeća na tadašnju izjavu Mila Đukanovića:

„Počinjemo realizaciju projekta autoputa u godini koja će u istoriji svjetske civilizacije ostati ipak zabilježena kao godina globalne ekonomske krize sa razornim posljedicama. To govori da u državama koje nude pouzdane garancije investitorima je bez obzira na ova ograničenja moguće pronaći zainteresovane investitore.”

Kriza je, međutim, učinila svoje, u 2010. ugovor sa Hrvatima je raskinut. Priča je reprizirana i sa grčko-izraelskim konzorcijumom Aktor-HCH, ali mnogo brže, od marta do decembra 2010. Šta je, u posljednjem času, krenulo naopako u crnogorskom poslu stoljeća - pitali su novinari Antene M direktora splitskog „Konstruktora” za Crnu Goru Milorada Pustahiju:

„Finansije, krenulo se sa koncepcijom koncesije i nestali su izvori finansiranja. Vidite da su investicije svugdje pale, pogledajet Hrvatsku. Ne znam ni koliko smo mi kao društvo bili spremni. To je ipak pregnuće za jedno društvo, nečega se treba odreći. I mnogo veće države od Crne Gore sa naporom bi gradile. Bojim se da naše društvo ima utisak da je to tek tako.”

Nekoliko godina kasnije, isti premijer najavljuje isti projekat. Sada su u igri Kinezi i Amerikanci kazao je nedavno Milo Đukanović:

„Kineski partner, kompanija za telekomunikaciju i infrastrukturu CCCC internešnal i kao finansijer kineska Eksim banka, a drugi potencijalni partner je konzorcijum Behtel-Enka. Koju god ponudu odabrali moglo bi se krenuti u realizaciju projekta sredinom godine, a prva faza do Mateševa bi mogla biti gotova za četiri godine.”

Milorad Pustahija smatra da su četiri godine, realan rok, ali napominje da su prije toga potrebne pripreme:

„Ukoliko se dogovore oko finansija, realno je. Trebaće tu novca na projektovanja, 6-7mjeseci prije starta i naravno projektovanja u toku rada. Na kraju krajeva, to će donijeti neki novac. Koliko sam čuo kod Kineza je grejs period pet godina a valjda izađemo iz krize za pet godina.”

Upitan da li to znači da bi crnogorska Vlada trebalo da prelomi i odabere ponudu Kineza, Pustahija odgovara:

„Ko god priča o Kinezima samo priča o parama, niko ne priča da je to izvođački vrh u svijetu. Ja mislim da su Kinezi bolji izbor, uz svu ogradu da smo mi involvirani bili. Nigdje nijesam u okruženju vidio povoljnije finansijske uslove od onih koje oni daju.”

Podsjetimo, ministar saobraćaja Ivan Brajović nedavno je za naš radio kazao da su pregovori sa potencijalnim investitorima u završnoj fazi te da bi drugu polovinu godine mogao da obilježi početak gradnje. Autoput od Bara do Boljara biće dug 170 km a prema ranijim procjenama koštaće oko dvije milijarde eura.

Portal Analitika