Vlada je, shodno zaključcima Skupštine iz juna prošle godine, dužna da svakih 15 dana informiše Odbor za ekonomiju, finansije i budžet, kao i Komisiju za praćenje i kontrolu postupka privatizacije o realizaciji zaključaka.
Informaciju o realizaciji zaključaka Skupštine povodom razmatranja ostvarivanja zaključaka parlamenta povodom donošenja odluke o potvrđivanju odluke o preuzimanju duga KAP-a, trebalo bi sredinom februara da pred članovima odbora, kako je i bila dosadašnja praksa, predstavi ministar ekonomije, Vladimir Kavarić.
Situacija u fabrici je i dalje složena, a postoji i potencijalni rizik od aktiviranja garancija. Takođe, KAP očekuje i dogovor u vezi snabdijevanja strujom, s obzirom na to da je 1. oktobra prošle godine istekao ugovor sa Elektroprivredom (EPCG).
Skupština je 29. februara prošle godine prihvatila odluku Vlade da preuzme dug KAP-a od 22 miliona EUR prema Dojče /Deutsche/ banci i donijela određene zaključke.
Oni su, između ostalog, predviđali raskid ugovora sa sadašnjim vlasnikom KAP-a, ruskom Centralno-evropskom aluminijskom kompanijom (CEAC), odnosno, En plus grupom, i to, kako je navedeno, na najefikasniji način.
Skupština je međutim 8. juna, raspravljajući o realizaciji tih zaključaka, donijela nove, zbog toga što Vlada i pored sprovedenih aktivnosti u tom pravcu, nije realizovala ključni zahtjev - raskid saradnja sa CEAC-om.
Na sjednici Odbora koja je održana 1. oktobra prošle godine, Kavarić je saopštio da Vlada u narednom periodu očekuje ponude za KAP od njemačke HGL grupe i turskog Tosčelika /Toscelik/, dok bi Skupština trebalo da zaduži Državnu revizorsku instituciju (DRI) da uradi reviziju poslovanja fabrike.
Vlada je izdala KAP-u ukupno 132 miliona EUR vrijedne garancije, koje sa kamatama iznose oko 170 miliona EUR.
Pored kredita kod Dojče banke, Crna Gora je izdala i garancije za zaduživanje KAP-a kod mađarske OTP banke u iznosu od 49,6 miliona EUR, kao i kod ruske VT banke za 60 miliona EUR.
Iz Vlade je u četvrtak saopšteno da su sa Kombinatom aluminijuma (KAP), Elektroprivredom (EPCG) i Rudnikom uglja potpisali ugovor o poravnanju, u cilju ispunjenja zaključaka Skupštine.
Ugovor je kako su kazali zaključen 20. jula prošle godine.
"Njime je definisano regulisanje obaveza između navedena četiri subjekta, na način da je obezbijeđeno kvalitetnije funkcionisanje privrednih subjekata – potpisnika ugovora, a istovremeno je ostvaren efekat po budžet Crne Gore, u vidu naplate dijela poreza i doprinosa", navedeno je u zajedničkom saopštenju ministarstava finansija i ekonomije.
Iz Vlade su kazali da je cilju sprovođenja zaključaka Skupštine, prilikom koncipiranja izmjena i dopuna Zakona o budžetu za prošlu godinu, u članu 6 precizirano da će Vlada zaključiti ugovor o međusobnom regulisanju obaveza sa KAP-om, Elektroprivredom, Rudnikom uglja Pljevlja.