On je rekao da je energetski sektor važan segment ekonomskog i industrijskog razvoja Crne Gore i da bi jedinstveno tržište električne energije doprinijelo pouzdanijem i kvalitetnijem snabdijevanju strujom.
- EPCG je orjentisana ka slobodnom tržištu, poboljšanju usluga korisinicima, povećanju elektroenergetske stabilnosti i smanjenju zavisnosti Crne Gore od uvoza, jer samo energetski i ekonomski nezavisni mogu bolje podržati sopstveni ekonomski rast - rekao je Jovanović za list Privredne komore Crne Gore.
On je dodao da je za realizaciju tih ciljeva neophodno obezbijediti konoslidaciju finansija kompanije, kako kroz optimizaciju internih aktivnosti i smanjenja troškova, tako i kroz poboljšanje naplate električne energije.
- Shodno tekućoj poslovnoj stategiji i unaprijeđenju poslovnog ambijenta, EPCG planira da ostvarenjem strateških ciljevima nastavi da doprinosi poboljšanju crnogorske privrede - kazao je Jovanović.
On je saopštio i da je, usljed negativnih globalih trendova, početkom prošle godine nastavljeno teško finasijsko poslovanje kompanije, prouzrokovano nizom faktora na koje EPCG uglavnom nije mogla da utiče. Jovanović je naveo da se prvi u nizu faktora, koji su na to uticali, odnosi na odobrene tarife električne energije za sve vrste potrošača, čiji odnos je u poređenju sa proizvodnjom i operativnim troškovima predstavljao finansijsko opterećenje kompanije.
- S druge strane, cijena električne energije na međunarodnom tržištu je u stalnom porastu i znatno je veća od one koju je propisivao regulator, tako da ta razlika predstavlja čisti gubitak komapnije - rekao je Jovanović i podsjetio da Crnoj Gori na godišnjem nivou nedostaje 30 odsto električne energije, koja se mora uvesti. On je upozorio da na poslovanje EPCG, ali i za dalji razvoj elektroenergetskog sektora, utiče i dug Kombinata aluminijuma Podgorica za utrošenu električnu energiju.
- Smanjenjem potrošnje KAP-a početkom oktobra, odnos proizvodnje i potrošnje je uravnotežen, a funkcionisanje elektroenergetskog sistema znatno je stabilnije. Rezultati posljednjeg kvartala pokazali su da je uvoz energije na nivou godišnje ugovorenih količina, što ukazuje na pozitivan rezultat kada je riječ o operativnom profitu - kazao je Jovanović.
Na poslovni rezultat EPCG utiču i hidrološke prilike, s obzirom na to da se više od 60 odsto energije koja se može proizvesti u Crnoj Gori dobija iz hidro izvora. Proizvodnja energije iz hidroelektrana je, zbog male količine padavina u prva tri kvartala prošle godine, bila petinu manja od planirane.
On očekuje da će ovu godinu obilježili konsolidacija finasijske situacije, nastavak planiranih investicija, povećanje proizvodnih kapaciteta, smanjenje uvoza i gubitaka, proširenje i ubrzanje projekta unaprijeđenja sistema mjerenja u distribuciji i veća orijentacija ka potrošaču.