Društvo

Od danas eksplatorni analitički pregled zakonodavstva EU za 27.poglavlje

ivana-vojinovicEksplanatorni analitički pregled zakonodavstva EU za 27. poglavlje Životna sredina, na kojem će predstavnici Evropske komisije članovima radne grupe za ovo poglavlje predstaviti evropsko zakonodavstvo u toj oblasti, održaće se od danas pa do 8. februara u Briselu, saopšteno je iz Ministarstva održivog razvoja.

 Od danas eksplatorni analitički pregled zakonodavstva EU za 27.poglavlje
Portal AnalitikaIzvor

Sastanak će otvoriti pomoćnica ministra turizma i održivog razvoja i šefica radne grupe za 27. poglavlje Ivana Vojinović i savjetnik u Direkciji za Hrvatsku, Crnu Goru, Makedoniju, Tursku i Island u Generalnoj direkciji za proširenje Marta Garsija Fidalgo.

Ovaj sastanak će služiti kao osnova za pripremu crnogorskog pregovaračkog tima za drugi sastanak s Evropskom komisijom koji je zakazan za mart 2013. na kojem će biti predstavljen crnogorski zakonodavni okvir i nivo njegove usaglašenosti sa EU propisima u ovom pregovaračkom poglavlju.

Tokom eksplanatornog skrininga članovima radne grupe za poglavlje 27 biće predstavljeni najznačajniji elementi evropskog zakonodavstva za oko 120 propisa u sljedećim oblastima: horizontalno zakonodavstvo, kvalitet vazduha, upravljanje otpadom, kvalitet voda, zaštita prirode, kontrola industrijskog zagađenja, hemikalije, buka, civilna zaštita i klimatske promjene.

- Ispunjenje zahtjeva iz oblasti životne sredine jedan je od ključnih kriterijuma za članstvo u EU. Poglavlje 27 obuhvata oko 700 propisa i čini 1/3 EU Acquis-a. Uz to iskustvo svih novih zemalja članica EU ukazuje na to da su pregovori u okviru ovog poglavlja jedni od najkompleksnijih, zahtijevaju duži vremenski period, kao i jake administartivne i implementacione kapacitete i finansijska sredstva potrebna za izgradnju nove/održavanje postojeće ekološke infrastructure, navodi se u saopštenju.

U proteklom periodu Ministarstvo održivog razvoja i turizma, koje je u najvećem dijelu nadležno za ovu oblast, predano je radilo na daljoj harmonizaciji sa EU Acquis-em. S tim u vezi, Crna Gora je pokazala visok stepen napretka u harmonizaciji sa propisima EU u oblasti životne sredine. Gotovo sve okvirne direktive su prenijete u nacionalni pravni okvir (propisi iz oblasti strateške i procjene uticaja na životnu sredinu, ključni propisi iz oblasti kvaliteta vazduha, kontrole industrijskog zagađenja i sl.).

Napredak je ostvaren i u implementaciji zakonodavstva. Od velike važnosti je pomenuti da se uspješno i kvalitetno privodi kraju pripremna faza projekta „Upravljanje industrijskim otpadom i sanacija ekoloških crnih tačaka“ koji ima za cilj sanaciju prioritetnih lokacija u Crnoj Gori na kojima se nalaze deponije opasnog industrijskog otpada. Takođe, u cilju stvaranja preduslova za unaprijeđenje kvaliteta života stanovnika Crne Gore u oblasti zaštite vazduha uspostavljena je mreža stanica za praćenje kvaliteta vazduha u skladu sa zahtjevima EU. Izdata je dozvola za upravljanje skladištem radioaktivnog otpada, čime su kreirane pretpostavke za upravljanje ovom vrstom otpadnog materijala na siguran, bezbjedan i ekološki prihvatljiv način. Usvajanjem Zakona o izmjena i dopuna zakona o zaštiti prirode stvoriće se pretpostavke da se krene u pravcu proglašenja nacionalne mreže zaštićenih područja. Dosadašnji period obilježile su mnoge aktivnosti vezane za realizaciju infrastrukturnih projekata iz oblasti komunalnih djelatnosti. Posebna pažnja bila je usmjerena puštanju u rad druge regionalna sanitarna deponija u Crnoj Gori - „Možura“ u Baru.

- Konačno, institucionalni okvir u oblasti životne sredine konstantno se prilagođava zahtjevima novog ekološkog zakonodavstva koje se preuzima iz EU, budući da je snažan, efikasan i stabilan institucionalni okvir neophodan preduslov kvalitetne primjene propisa iz ove oblasti, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika