„U okviru Akcionog plana biće definisane operativne mjere, za čije će sprovođenje biti zaduženi podtimovi. Dogovoreno je formiranje više operativnih timova, odnosno potkomsija i to za unapređenje regulativnog okvira, suzbijanje sive ekonomije na tržištu rada, aktivnosti u cilju suzbijanja sive ekonomije u dijelu izbjegavanja plaćanja poreza na dodatu vrijednost (PDV)“, navodi se u saopštenju dostavljenom agenciji Mina business.
Formiraće se i operativni timovi za edukaciju kadrova koji su nadležni za utvrđivanje prekršaja, koordinaciju svih službi uključenih u utvrđivanje prekršaja i poboljšanje naplate prihoda po osnovu boravišne takse.
„S obzirom na visoko učešće sive ekonomije na tržištu rada, dogovorena je priprema predloga o povećanju minimalne cijene rada na osnovu detaljne analize koja će biti urađena narednih dana“, rekli su iz Ministarstva.
U cilju efikasnije borbe protiv sive ekonomije dogovoreno je iniciranje radikalizacije kaznene politike, odnosno uvođenje strožijih novčanih kazni.
To će se odnositi, u prvom redu, na prekršaje u vidu neizdavanja validnih fiskalnih računa i neposjedovanje registar kasa.
„Predloženo je da se raspon novčanih kazni sa dosadašnjih hiljadu do šest hiljada eura poveća na raspon od tri hiljade do deset hiljada eura, za kompanije“, precizirali su iz Ministarstva.
Komisija će se, u najskorijem roku, baviti i iznalaženjem načina, odnosno pravnog osnova da se donosiocu neispravnog fiskalnog računa obezbijedi refundacija računa ili isplata dijela novčane kazne koja bude naplaćena od prekršioca.
Žugić je kazao da će „premisa rada Komisije biti nulta stopa tolerancije kada je u pitanju poreska evazija i rad u sivoj zoni“.
Opredjeljenje za nultom stopom tolerancije, što su jednoglasno prihvatili svi članovi Komisije, je iz razloga što zona sive ekonomije podriva ne samo fiskalnu stabilnost, odnosno održivost, već i zdravi dio ekonomije zbog nelojalne konkurencije.