Radunović je rekao da ne može precizirati mjesec kada se to može očekivati, navodeći da se nakon usvajanja izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti moraju usvajati novi statute, javila je Mina.
Zakon predviđa osnivanje osam centara umjesto 26 domova zdravlja i bolnica, sa ciljem unapređenja kvaliteta zdravstvene zaštite. Njime se predviđa i ukidanje upravnih odbora, koji će postojati samo u Kliničkom centru Crne Gore, Institutu za javno zdravlje i referentinim zdravstvenim ustanovama.
Radunović je pojasnio da se glavne prednosti takvih rješenja bolja održivost i efikasnost zdravstvenog sistema, unaprjeđenje položaja pacijenta i brzine pružanja usluga, ali i povećanje mobilnosti kadra i koncentacija znaja i resursa.
Kao zainteresovana strana, sjednici Odbora danas je prisustvovao poslanik Force Genci Nimambegu , koji je rekao da su Ulcinjani veoma nezadovoljni najavljenim rješenjem i pozvao Radunovića da posjeti taj grad i čuje reakcije zaposlenih građana.
Prema njegovim riječima, potrebno je uvažiti činjeniu da je Ulcinj specifična sredina, u kojoj živi manjinski narod kao autohtona cjelina, i da se mora voditi računa da su njima potrebni ljekari koji govore albanski jezik kao i da bi novim rješenjem bila ugrožena ideja funkcionisanja zdravstevnog turizma u tom gradu.
Radunović je rekao da se ništa u radu nijednog doma zdravlja neće promijeniti i da sve što ulcinjski dom zdarvlja građanima pruža danas, da će pružati i u buduće.
“Nijedna usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite, odnosno u domovima zdravlja neće biti uskraćena i umanjena. Već će se unaprijediti postojanjem specijalističkih usluga. Specijalisti će ići u druge gradove ići će oni kod pacijenata, a ne obratno”, pojasnio je Radunović. On je precizirao da neće biti ukidanja stacionara, porodilišta i dijalize.
To su, kako je naveo Radunović, ključni razlozi opravdanosti ideje da Ulcinj pripadne zdravstvenom centru Bara, protiv koje su ovih dana čule kritike ulcinjske javnosti.
Poslanik Demokratske partije socijalista Zorica Kovačević rekla je da su jedne od glavnih prednosti spajanja zdravstneih ustanova veća mobilnost ljekara i povećane i dostupnije specijalističke usluge.
“Ništa se neće promijeniti u radu domova zdravlja, pacijent će i dalje imatu ključno mjesto, samo će se zdravstvena zaštita zaista podići na veći nivo”, smatra ona.
Poslanik Pozitivne Crne Gore Ana Ponoš rekla je da u toj partiji smatraju da je crnogorski zdravstveni sistem već dugo neefikasan i zanemaren ,da su medicinski radnici poniženi a da građani predugo čekaju na mnoge usluge.
Radunović je kazao da od mnogo šefova nema dobrog upravljanja kao i da će domovi zdravlja imati rukovodioce ali da još nije odlučeno da li će oni imati zvanje direktora ili pomoćnika čelnika zdravstevnih centara, koji će, kako je dodao, imati ključne uloge.
On je rekao da su medicinski radnici na primarnom nivou zdravstvene zaštite već prošli sistematizaciju i da ne treba da brinu o otpuštanjima.
Ipak, kao je dodao, otpuštanja mora biti kada je u pitanju nemedicinski kadar, podsjećajući da se već 71 zaposlenih iz te kategorije, prijavilo za sporazumni prekid radnog odnosa.
Odbor je danas podržao i predloge zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju zloupotreba droga kao i Zakona o zaštiti i ostvarivanju prava mentalno oboljelih, kojima se rigoroznije uređuju oblasti koje oni obuhvataju.