Pojedine stene koje oni nameravaju da analizitaju stare su 3,5 milijardi godina. Naučnici tragaju za ključnim informacijama koje će im pomoći da odgovore na pitanje da li je život moguć i na nekom drugom mjestu u univerzumu.
- Stijene uvek kriju neku priču - kazao je geonaučnik Klark Džonson, vođa naučnog tima Astrobiološkog istraživačkog konzorcijuma iz Viskonsina.
Projekat Univerziteta Viskonsin-Medison finansira američka svemirska agencija NASA koja je za ovu svrhu izdvojila sedam miliona dolara.
Konzorcijum ima zadatak da pronađe dokaze o biološkoj aktivnosti, takozvane "bio potpise" - supstance poput elemenata ili izotopa koji ukazuju na postojanje drevnog života.
Naučnici tragaju za mikroskopskim znacima života, uključujući mikrobe, to jest bakterije i druge sićušne, jednoćelijske organizme koji su daleko prilagodljiviji od većine razvijenijih, kompleksnijih organizama.
Tim, takođe, namerava da pošalje mikrobe u Zemljinu orbitu, na Međunarodnu kosmičku stanicu (MKS) da bi videli kako reaguju na radijaciju i kosmičko okruženje.
Naučnici su pronašli nove detalje o mikrobijskom životu starom dve do tri milijarde godina, odnosno pre pojave kiseonika u zemljinoj atmosferi. Oni su otkrili da su mikrobi tada crpjeli energiju mnogo više iz gvožđa nego sunčeve svjetlosti.
(Tanjug)