Abiznis

Odbor za ekonomiju zaključio raspravu o KAP-u, Vladine zaključke podržava samo DPS

28odborzaekonomijuok
O
dbor za ekonomiju se nakon četvoročasovne rasprave nije izjasnio o vladinoj informaciji o stanju u KAP-u sa predlogom zaključaka zbog odsustva dvojice članova tog tijela.  Sjednica, koja je otvorena 22. februara, je ponovo prekinuta, a stav odbora biće poznat uoči plenarnog zasjedanja koje još nije zakazano.

Odbor za ekonomiju zaključio raspravu o KAP-u, Vladine zaključke podržava samo DPS
Portal AnalitikaIzvor

Na današnjoj sjednici odbora, kojoj su prisustvovali i predstavnici Vlade, EPCG i sindikata KAP-a i Rudnika boksita, je zdušno kritikovan predlog Vlade da se većinski paket akcija u obje fabrike stekne izmirivanjem trećine od 120 miliona eura prema VTB banci, kako je predložio njihov suvlasnik ruski CEAK, odnosno En plus grupa. Ukoliko u međuvremenu ne bude neočekivanih obrta, na plenarnoj sjednici parlamenta bi se moglo desiti Vladin predlog zaključaka podrži samo DPS, tim prije što se koalicioni partner SDP otvorenije usprotivio njihovom usvajanju od opozicionih kolega.  Potpredsjednik SDP-a i vicepremijer za ekonomsku politiku Vujica Lazović je na samom početku napustio sjednicu, ističući da je Ministarstvo ekonomije bilo zaduženo za koncipiranje i sprovođenje zaključaka, protiv kojih je glasao na zasjedanju Vlade.

-Shodno tome, bilo bi neprirodno i besmisleno da prisustvujem sjednici, a stavove SDP-a će saopštiti kolega Damir Šehović- rekao je Lazović neposredno prije izlaska iz sale.

Predsjednik odbora Aleksandar Damjanović (SNP) potencirao je da se u zaključcima Vlade “ne vidi sudbina Rudnika boksita”.

-Radi se o sudbini ne samo 1200 radnika KAP-a, već i 300 radnika u Rudnicima. Je li razlog što obaveze Rudnika prema ruskim vlasnicima KAP-a nijesu obuhvaćene sa 40 miliona eura predviđene kompenzacije za akcije KAP-a? Da li se u 60 miliona eura duga za utrošenu struju može uračunati određeni popust kako bi se smanjile obaveze? S obzirom da nema čistih pokazatelja i revizije, treba pojasniti ima li prostora za diskont. SNP smatra da država treba da pokaže odgovornost prema stranom investitoru u EPCG, kompanijom koja zbog situacije sa KAP-om može biti gurnuta u ponor. Ubijeđen sam da sa Rudnicima boksita, renoviranom prugom Nikšić- Podgorica, i potencijalnim novim izvorom energije KAP može biti zamajac crnogorske industrije- istakao je Damjanović, napominjući da je RAE obavijestila odbor da je naložila da se za 24 sata sklope ugovori između KAP-a i energetskih subjekata o snabdjevanju strujom.

Ministar ekonomije Vladimir Kavarić je u svojstvu predlagača objasnio da ponuda o prenosu akcija važi i za KAP i za Rudnike boksita.

-Između KAP-a i Rudnika boksita postoji velika tehnološka razlika. Proizvodnja u rudnicima je svedena na minimum, ali je lako pokrenuti za razliku od Kombinata. Vlada u ovaj proces ulazi zbog radnika KAP-a i Rudnika boksita i u ovom trenutku se borimo za održivost funkcionisanja KAP-a, uz isplatu socijalnog programa za 700 od 1200 radnika- naveo je Kavarić.

Strahinja Bulajić (DF) je počeo izlaganje pitanjem ima li (ili nema) optimalnog rješenja za KAP. Mi smo u programu DF-a ponudili rješenje za fabriku. Kjljučna greška Vlade je bila ugovor o poravnanju, iz kojeg se vidi da je bilo dosta spornih odnosa ugovornih strana. Šta je sa naše strane doprinijelo tim nesuglasicama i šta je preduzimano da do toga ne dođe? Iz ugovora se ne vidi da li se ugovorne strane popustile u jednakoj mjeri. Moj utisak je da se u poravnanje ušlo svjesno i dobrovoljno, a ugovor nema smisla jer nema kaznenih odredbi za njegovoneizvršavanje. Neki članovi ugovora o poravnanju su u koliziji sa zakonodavstvom Crne Gore. Vlada prihvata ugovor  o poravnanju u kojem nema odredbi o zaposlenima u KAP-u i Rudnicima boksita, pominje se samo socijalni program. Zašto ministre nijeste predvdjeli te odredbe? Jedan od potpisnika tog ugovora je En plus grupa, iako nije potpisnik kupoprodajnog ugovora. En plus grupa, dakle, potpisuje ugovor o poravnanju kojim se poništava kupoprodajni ugovor koji nije potpisala. Pitanje je šta se i s kim potpisivalo, pošto sve što sam rekao za En plus grupu važi i za CEAK. Profit Elektroprivrede punih 30 godina ide KAP-u i nije mi jasno zašto Vlada ima tako brutalan odnos prema energetskom sektoru. Zašto Rusi lani  nijesu htjeli da potpišu aktiviranje državnih garancija- pitao je Bulajić.

Damir Šehović (SDP) je naglasio da je na prošloj sjednici odbora upoznao javnost sa “frapantnim informacijama koje govore da CEAK, pred očima onih čiji je posao da štite državni interes, prazni državnu kasu i iznosi novac iz zemlje”.

-Zašto nijedan zarez iz skupštinskih zaključaka iz februara 2012.  nijeste ispoštovali? Kako je moguće da se KAP od početka ove godine nelegalno snadbjeva strujom i da će građani CG za samo tri mjeseca po tom osnovu morati da izmire 10,5 miliona eura? Umjesto svih odgovora, vi ste polanike šokirali spasonosnom ponudom da poreski obveznici, zajedno sa 211 miliona eura državnih garancija i duga za utrošenu struju, treba da plati još 51 milion eura CEAK-u? I još tvrdite da će oni koji to ne prihvate snositi odgovornost za sve što se desi. Dakle, SDP se pokušava proglasiti krivcem zato što ne želimo da se CEAK-u plati ni cent, a vi se predstavljate kao pravi patriota. Nama ne pada na pamet da glasamo za ovo rješenje- zašto kao ministar ne štitite interes građana Crne Gore, a ne CEAK-a? Da se ne poznajemo, ja bih na prethodnoj sjednici pomislio da ste predstavnik CEAK-a. Po vama, CEAK je napravio strašan ustupak jer želi da  nam ustupi akcije za 51 milion eura čistog novca, a CEAK je u maju 2012. trebao da ih preda nakon što nijesu platili tri računa za struju, shodno ugovoru o poravnanju. Zašto nijeste iskoristili to pravo? Trebalo je izvršiti reviziju poslovanja KAP-a, a ne garancija, jer su krediti između KAP-a, En plus grupe i s njima povezanih firmi vjerovatno fiktivnog karaktera. Umjesto da se time bavite, našli ste za shodno da tražite podršku poslanika za rješenje po kojem će se građani isplatiti CEAKu preko 250 miliona eura. Predlog koji zagovarate je uništavanje KAP-a, ali i države Crne Gore. Vi ne možete da garantujete da u KAP neće biti uveden stečaj nakon što platite CEAK-u 51 milion. Stečaj može biti proglašen u svakom momentu, na zahtjev nekog od 600 povjerilaca. Došli ste sa neizvršenim zadatkom, sa informacijom da se EPCG urušava,  KAP nelegalno snabdjeva strujom, a da VTB banka uzima dva miliona eura mjesečno sa računa KAP-a. Osnovno neslaganje između nas je što mi ne želimo da častimo CEAK sa 51 milion eura- kazao je Šehović.

Kavarić je Šehovićev istup ocijenio impresivnim političkim govorom, iz kojeg se “vidi se da ste se bavili svim, osim meritumom problema”.

-Kako bi se kroz stečaj obezbjedila radna mjesta, sirovine, materijal i struja? Reorganizacija kroz stečaj rezlutirala bi time da CEAK i En plus grupa ostanu vlasnici KAP-a. Nijesam rekao da se radi o spasonosnoj ponudi, ali bolji predlog od ovog nemamo. Mislim da elementarna odgovornost nalaže da izađete s nekim predlogom. Nijesmo čuli kako bi se kroz stečaj ostvarili ciljevi o kojima pričamo-  rekao je Kavarić.

Šehović je replicirao da se stiče utisak da su građani ostali uskraćeni za dosta informacija koje ministar nije saopštio.

“Neozbiljno je da ministar u Vladi, zbog čije je nesposobnosti da ispoštuje lanjske zaključke Skupštine država izgubila 85 miliona, pita poslanike šta da radi. S kojim pravom tražite da svi solidarno platimo 263 miliona eura? Moj interes je da kao poslanik branim interes građana, a ne stranih investitora. SDP je bio privatizacije KAP-a, ugovora o poravnanju, dodjeljivanja državne pomoći i garancija i sad smo došli u situaciju da se podvuče crta. Kako je moguće da ministar predlaže nove obaveze za poreske obveznike, što ja ni u primisli nebih podržao. Razmislite o opciji da promjenite posao, pošto ovo rasipništvo država više ne može da izdrži- poručio je Šehović.

Mladen Bojanić (Pozitivna) rekao je da neće podržati nijedno od ponuđenih rješenja jer su sva loša.

“Ovaj dokument Vlade su trebale da prate ostavke, uključujući i one koji su potpisali kupoprodajni ugovor.Treba utvrditi ekonomsku opravdanost postojanja KAP-a. Mi nemamo ništa protiv da država povrati akcije i spašava što se spasti može, ali ne po svaku cijenu. Miislim da bi zaposleni prihvatili gašenje fabrike ukoliko ne postoji ekonomski opravdanost. Ne znam što se bježi od aktiviranja garancija- zašto država, kad je već isplatila 23 miliona eura garancija, ne plati još 17 miliona i po tom osnovu preuzme akcije Rusa? Nejasno je i zašto izbjegavamo arbitražu, kad se i tim putem može doći do rješenja, a svakako da stečaj nije dobra opcija- rezonuje Bojanić.

On je dodao da mrcvarenje KAP-a traje godinama i neko mora da snosi političku odgovornost.

-Ovako, guranje Skupštini da donosimo vaše odluke, a nijedan lanjski zaključak nijeste sproveli, nije elementarno korektno sa vaše strane- konstatovao je Bojanić.

Zdenka Popović (SNP) je izjavila da građani treba da znaju da se gasi još jedan ekonomski gigant, ako se otpusti 700 radnika i proizvodnja svede na 50 hiljada tona ili 40 odsto kapaciteta.. “Kako je moguće da nema profita sada kad se struja ne plaća, a iz Vlade garantuju profit ako nabavna cijena struje za KAP bude 27,5 eura po megavatu. Ko će da plati subvencije preko tog iznosa? Varijanta koju nudi Vlada je neprihvatljiva, skupa, bezobrazna i nekorektna- ocijenila je Popovićeva.

Milutin Đukanović (DF) kazao je da je suština priče oko KAP-a da je Vlada prodala fabriku za 48 miliona eura, “a sad predlažu da se ta ista imovina kupi za 250 miliona”.

-I ovi vaši predlozi, kad se pažljivo pročitaju, su nemoguća misija. Struja se lani uvozila za 60 eura po megavatu i suludo je prodavati je KAP-u za 27,5 eura. Samo se bavimo posledicama, nema strateškog razvoja. Crnoj Gori je neophodan izvor struje da bi KAP mogao da radi, sve drugo je iluzija- podvukao je Đukanović.

Srđan Milić (SNP) se zahvalio predstavnicima oba sindikata “jer smo čuli priču iz KAP-a, a ne političku”.

“Ne interesuje me koliko su se DPS i SDP  posvađali, ali me interesuje šta će sjutra biti s KAP-om.  Takođe, interesuje me ukupan prihod KAP-a i analiza troškova proizvodnje na mjesečnom  nivou, počev od privatizacije 2005. godine. Takođe, tražiću ko je donio odluku o gašenju pogona Glinice. Da li u KAP-u postoji dupli menadžment i da li se već prave spiskovi ko je podoban da zadrži radno mjesto? Od 2005 do 2012. KAP je potpošio 330 miliona eura struje, dok su neto zarade za ovaj period iznosile 120 miliona eura. EPCG bi bilo isplativije da isplaćuje zarade za svih 1200 radnika u KAP-u nego što mu isporučuje struju po povlašćenoj cijeni. Taster za stečaj nije u EPCG, nego u Pljevljima i Plužinama.Ne može se govoriti o zaključcima ako ćemo govoriti o KAP-u- treba da postoji lex specialis, jer ovo ne obavezuje nikoga. Zaključke koji su u ovom domu usvojeni prije godinu nijesu ispoštovani, a od tada smo izgubili 85 miliona eura. Ako se predlaže cijena od 30 centi po kilovati za KAP u narednih šest godina, onda treba razmišljati u pravcu da se socijalno najugroženijim domaćinstvima oprosti dug za struju. Ako ćete da platite 40 miliona strateškom partneru, isto toliko ćete obezbjediti subvencija za struju građanima. KAP ima perspektivu i mora da radi, a struja se od sjutra mora legalno isporučivati- poručio je Milić. Predsjednik odbora direktora EPCG Srđan Kovačević naglasio je da cijena struje koja je isporučivana KAP-u, ali i građanima, uvijek bila debelo ispod tržišne.

“ Znam da su i aktuelne cijene problem za mnoga domaćinstva, ali vjerujte da je konstatacija tačna. Mi smo raspoloženi da potpišemo novi ugovor sa KAP-om na šest godina, ali se prethodno mora riješiti pitanje duga za utrošenu struju Nemamo namjeru da zarađujemo veliki novac na KAP-u i cijena mora biti nešto veća od .proizvodne, koja trenutno iznosi 32 eura po megavatu. EPCG neće isporučivati struju KAP-u u slučaju uvođenja stečaja- ponovio je Kovačević.

Zoran Vukčević (DPS) kazao je da je pitanje zaposlenih u obje fabrike proritet, uz opasku da ponuđeno rješenje koje će DPS podržati nije najbolje, ali da se stvari moraju rješavati.

Predsjednik sindikata Aluminijuma Rade Krivokapić ocijenio je da je dobro što odbor ne donosi odluke.

Ne možete isključiti politikantsvo iz vas- većina poslanika ne razumije probleme radnika, Nama ne trebaju menadžeri, već investicije jer imamo znanje, a da ga nemamo ne bismo mogli proizvoditi 120 hiljada tona koristeći zastarjelu opremu. .Tražimo od Vas da u parlamentu donesete odluku konsenzusom- kazao je Krivokapić.

Kavarić je u završnoj riječi naglasio da je najgore što se može desiti da se ne izađe s odlukom.

-Moramo se opredijeliti u odnosu na realne varijante. Jedina eksterna stvar koja se pojavljuje u našem predlogu je berzanska cijena aluminijuma. Raspoloženi smo za svaki dogovor, u koji moraju biti uključeni i sindikati. Tri neplaćena računa datiraju iz novembra prošle godine- Ministarstvo ekonomije je odmah pokrenulo proceduru za prenos akcija, ali CDA ih ne može prenijeti bez sudske odluke. Nema automatizma što se tiče garancija i ne možemo ograničiti njihov pad na 17 miliona da bi preuzeli KAP. Fabrika ima perspektivu ako se pokrenu pogoni Prerade i Glinice. Subvencije za struju bi na godišnjem nivou iznosile oko osam miliona eura- precizirao je Kavarić.

Milić ga je podsjetio da su Skupštini i ranije nuđena kratkoročna rješenja, “koja su se svodila na gašenje vatre benzinom”.

Suštinska pitanja  su da li su ova tri zaključka povezana i možemo li pričati o socijalnom programu i cijeni struje, bez isplate 40 miliona eura VTB banci, kao i jeste li spremni da isplatite socijalni program po kolektivnom ugovoru, kao svuda u Evropi- kazao je Milić.

 

 

 

Portal Analitika