Abiznis

Proizvođači nezadovoljni otkupnom cijenom mlijeka

krave
P
regovori farmera i Ministarstva poljoprivrede o mogućnostima povećanja otkupne cijene mlijeka, koji su nastavljeni juče, udaljili su dvije strane od zajedničkog predloga, piše današnja Pobjeda. Nasuprot ranije procjene farmera da je realna cijena proizvodnje viša od pola eura, komisija Ministarstva poljoprivrede obračunala je da je proizvodna cijena litra mlijeka 36 centi, što je za nikšićke i danilovgradske farmeri daleko od realnog.

Proizvođači nezadovoljni otkupnom cijenom mlijeka
Portal AnalitikaIzvor

Predsjednik nikšićkog udruženja proizvođača mlijeka „Mlijekoprodukt“ Slavko Dumnić kazao je Pobjedi da se bune zbog nerealne procjene cijene stočne hrane, koja je, prema njegovim riječima, najskuplja.

- Komisija za izradu analize rentabilnosti proizvodnje mlijeka obračunala je da kilogram sijena košta 8 do 12 centi. Nelogično je i žalosno što iza ovakve procjene stoje ljudi sa diplomom koji tvrde da danas mogu kupiti kilogram sijena po toj cijeni i da farmer godišnje proizvede po grlu 7,5 hiljda litara mlijeka. Za to su potrebni idealni uslovi gdje postoji silaža, senaža, lucerka,vrhunska grla i genetika. U našim uslovima godišnja proizvodnja na farmi u prosjeku kreče se oko 5,5 hiljada po grlu. Ministarstvo je u kalkulaciju uključilo stočara iz Tuzi koji drži sedam krava na paši. To su nerealni i drugačiji uslovi od naših zbog čega se u komisiju morao naći neko od proizvođača mlijeka sa farmi. Đe možemo danas kupiti tovar sijena za 12 do 15 eura, kada je cijena 40 eura i to ako ga nađeš. Tu je problem. Ponavljam, smiješno je i žalosno da imamo stočare i diplomirane inženjere koji tvrde da možemo kupiti sijeno za osam centi, a da krava daje 7,5 hiljda litara mlijeka godišnje – istakao je Dumnić.

Prema njegovim riječima, proizvođači traže pomoć države barem do naredne žetve kako bi opstali i sačuvali stočni fond.

- Pomozite dok ne padne cijena stočne hrane. Ne ucjenjujemo, već tražimo hranu po nešto povoljnijim uslovima u narednih nekoliko mjeseci, a ne trajno. Sa novom žetvom panuće vjerovatno cijena sijena, ali do tada tražimo pomoć države, a ne da se nadmudrujemo. Nastavićemo razgovore sa nadležnima naredne nedjelje, nakon čega ćemo organizovati sastanak proizvođača i upoznati ih sa rezultatima pregovora – poručio je Dumnić.

U komisiji za analizu rentabilnosti proizvodnje mlijeka su tri člana iz Ministarstva poljoprivrede, dva selekcijske službe, veterinar i proizvođač iz Podgorice.

 

Portal Analitika