Francuski arheolozi su otkrili u Sudanu nekropolu sa oko 1.000 grobnica i otkopali 35 minijaturnih piramida u kojima su počivali obični smrtnici.
Skromnije su od onih egipatskih, ali zaslužuju veliku pažnju jer su brojnije, riječ je o 35 piramida starih 2.000 godina koje je u Sudanu otkrila grupa francuskih arheologa na čelu sa Klodom Rilijem.
Mjesto Sedeinga nalazi se oko 200 kilometara od egipatske granice. Piramide koje su francuski arheolozi otkrili u su izgrađene pri kraju postojanja bogatog kraljevstva Meroe, između 100. i 200. godine prije nove ere.

Nekropola s oko 1.000 grobnica zauzima oko 40 hektara prostora, a zanimljivo je da neke piramide nisu više od jednog metra.
Izgrađene su od cigli, a do sada je otkopana samo jedna četvrtina. Na nekim su mjestima toliko gusto postavljene da se između njih ne može proći, rekao je Rili.
Egipatske piramide starije su od sudanskih, ali su sudanske brojnije, u šali je rekao Rili, dodavši da su u Egiptu piramide bile posvećene faraonima, a u Sudanu su, u mini piramidama „obični smrtnici".
Rili je izrazio žaljenje što su arheolozi u grobnicama uspjeli da pronađu samo mali broj vrijednih arheoloških predmeta iz toga perioda, jer su ih pljačkaši arheoloških nalazišta preduhitrili.
Sjeverni dio današnjeg Sudana bio je pod vlašću Egipta oko 500 godina, do 1000. godine prije nove ere.
tekst i foto: rts.rs