Region

BEKO: Od prošle vlade, političari su počeli da reketiraju finansijere

0204beko
K
ontroverzni biznismen Milan Beko izjavio je sinoć na televiziji B92 da je ranije finansirao političke partije, ali da to odavno više ne radi, „jer je riječ o najgoroj mogućoj investiciji zbog toga što političari u Srbiji ne drže riječ“.

BEKO: Od prošle vlade, političari su počeli da reketiraju finansijere
Portal AnalitikaIzvor

Gostujući u emisiji Između dve vatre na beogradskoj TV stanici, Beko je rekao da nije finansirao Srpsku naprednu stranku, čijeg je lidera Tomislava Nikolića obilazio u bolnici dok je štrajkovao glađu, ali da je „nekad davno“ finansirao radikale i više drugih partija.

- Finansiranje političkih stranaka odavno nije moja stvar - rekao je Beko, napomenuvši da tako nije mislio početkom devedesetih, kada je imao „romantično uvjerenje da je finansiranje opozicije dobro rješenje“.

On je ocijenio da, umjesto da političari traže ko će da ih finansira, dešava se „od prošle vlade, suprotno“ – da političari reketiraju finansijere, jer drže monopol državnih resursa ili stvaraju paralelan privredni svijet.

Nikolića je, kako je objasnio, posjetio u bolnici kao prijatelja, a ne iz političkih razloga, jer bi politički gledano, u tom trenutku to bila sve samo ne dobra ideja.

On navodi da je u Srbiji prvo na sceni bio populizam, „tako što se vlast udvarala narodu“, koji se potom pretvorio u jednu novu vrstu realnosti i dolazi do, kako je to nazvao, „ekremizacije Srbije“.

- Pri tome, još jednom se izvinjavam gospodinu Ekremu Jevriću što sam njega kao personifikaciju upotrijebio za jednu društvenu pojavu - rekao je Beko.

Govoreći o 24 sporne privatizacije u Srbiji koje se sada ispituju, Beko je rekao da nije tačno da je taj spisak napravila Evropska unija, već ga je uradio Savjet za borbu protiv korupcije, a u Briselu je on samo prihvaćen.

Komentarišući hapšenje Miroslava Miškovića, Beko je rekao da ne može ništa da kaže o onome što mu se stavlja na teret. On je dodao i da se Mišković, „u jeku tabloidnih priča da će biti uhapšen, ipak vratio iz Moskve i prihvatio da uđe u pravosudni sistem, a ne da pobjegne i živi izvan njega“.

Na pitanje da li se plaši da se isto i njemu desi, Beko je odgovorio da ne vidi pravne razloge za to, ali je, ipak, odlučio da prođe kroz cio postupak.

- Radio sam po zakonu i u mom je interesu da se slučaj riješi - rekao je Beko, uz napomenu da zajedničke projekte sa Miškovićem nema već šest godina, od C marketa i Luke Beograd.

Beko navodi da država Srbija ima problem sa biznismenima, i da su zbog toga privrednici u potpunoj defanzivi.

- Izloženi smo medijskom spinu u kome je proglašeno da privatizacija nije uspjela, a privatnici okarakterisani kao ljudi koji su zloupotrijebili taj proces, kao da su oni napravili zakon o privatizaciji.

On je dodao da je država počela da pravi svoj partijsko-državni sektor u privredi i optužio Demokratsku stranku da je, u vrijeme dok je bila na vlasti, napravila paralelnu privredu da bi imala autonomne izvore finansiranja. U Srbiji je, smatra Beko, jedini odnos vlasti prema poslovnim ljudima da bude negativna i samo je za kažnjavanje, a svaki razgovor i traženje rješenja je nedopustivo.

Beko je negirao da je izjavio da ne bi ulagao ponovo u Srbiju, ali je rekao da je istina da ne bi više uložio u Luku Beograd.

Foto: novosti.rs

Portal Analitika