Društvo

Ministarka Vlahović na 16. Euroazijskom ekonomskom samitu u Istanbulu

10vlah
D
elegacija Vlade Crne Gore koju predvodi potpredsjednik Vlade Vujica Lazović učestvuje na 16. Euroazijskom ekonomskom samitu koji se u organizaciji Marmara fondacije održava u Istanbulu od 9-12. aprila.

Ministarka Vlahović na 16. Euroazijskom ekonomskom samitu u Istanbulu
Portal AnalitikaIzvor

Ministarka Vlahović nastupila je u okviru sesije obrazovanje, u kojoj su učešće pored nje uzeli i ministar visokog obrazovanja i nauke Maroka Lansen Daudi, ministar obrazovanja Azerbejdžana Misir Mardanov, kao i rektori univerziteta i direktori nekih od najznačajnijih naučnih institucija Evrope i Azije. 

”Prateći evropske i svjetske trendove Crna Gora postavila je sebi izuzetno zahtjevan cilj - uspostavljanje društva znanja. Ovo je jedna ozbiljna politika koju smo zauzeli i za koju smo uvjereni da će dugoročno imati prave efekte. To je sistem u kojem će se konkurentska prednost graditi na efikasnom korišćenju znanja, inovacija i novih tehnologija”- izjavila je danas na 16. Euroazijskom ekonomskom samitu u Istanbulu, ministarka nauke prof. dr Sanja Vlahović. 

Naša strategija u okviru obrazovanja, nauke i inovacija obuhvatiće dva suštinski važna cilja i to: uspostavljanje sistema obrazovanja, koji zadovoljava kriterijume novog Milenijuma i na efektivan način povezuje nastavu na obrazovnim institucijama sa istraživanjem i inovacijama u funkciji razvoja društva znanja saglasno Lisabonskoj agendi i drugi cilj jeste usklađivanje obrazovnih politika sa trzistem rada i uspostavljanje mjera za osposljavanje mladih, nakon čega je ministarka obrazložila šta je na ovom polju do sada učinjeno u Ct+rnoj Gori, kao i koji su to budući projekti koji će doprinijeti dostizanju ovog suštinski važnog cilja. 

Ovakav pristup obrazovanju podrazumijeva da čitav sistem uči i prilagođava se novom vremenu, istakla je Vlahović, da se inovacije prihvataju kao šanse za unaprijeđenje procesa obrazovanja. Naučna i obrazovna politika je bez sumnje jedna od najizazovnijih javnih politika u Evropi i svijetu. Na neki način predstavlja izazov kako danas obrazovati kadrove koji će biti spremni da se bore sa izazovima budućnosti. Poseban izazov predstavlja i pitanje: koji su to prioriteti koje treba potencirati u istraživanjima kako bismo se na efektivan način suočili sa budućnšćui. Da bismo ostvarili svoje ciljeve, potrebna nam je sinergija, a ona podrazumijeva i jaku mrežu medjunarodne saradnje, kako bi naši profesori, naučnici i istraživači imalii priliku da razmjenjuju znanje i rezultate istraživanja sa kolagama iz svijeta. 

Sa tim u vezi minisarka Vlahović je najavila da Crnu Goru već u petak očekuje potpisivanje sporazuma o naučnoj i tehnološkoj saradnji sa Turskom, koji će dodatno učvrstiti dobre veze naše dvije zemlje i otvoriti brojne mogućnosti našim naučnicima. 

Ministarka Vlahović se na marginama Samita sastala sa Ministrom komunikacija i informacionih tehnologija Azerbejdžana Alijem Abasovim, Ministrom obrazovanja Azerbejdžana Misirom Mardanovim, gdje su obje strane izrazile izuzetnu spremnost i inicijativu za uspostavljanjem saradnje na polju nauke i obrazovanja.Takođe ministarka Vlahović sastala sa ministrom visokog obrazovanja, nauke i istraživanja Maroka Lasenom Daudijem, ali i predsjednikom Fondacije za nauku i tehnologiju prof. dr Salimom Al-Hassanijem, čija knjiga 1001 izum je jedno od ekskluzivnih izdanja Nacionalne Geografije. Sa professorom Al-Hassanijem bilo je riječi o saradnji u oblasti promocije nauke.

Portal Analitika