“Garancije KAP-u, Željezari i Pobjedi su date bez čvrstih kontragarancija i iste se mogu, zbog lošeg finansijskog položaja korisnika državnih garancija, aktivirati. Subjekti revizije (Ministarstvo ekonomije, Ministarstvo finansija, Komisija za kontrolu državne pomoći) nijesu sa potrebnom pažnjom procijenili finansijsku situaciju “KAP”-a, “Željezare” i “Pobjede” i dovoljno cijenili nalaze komercijalnih revizora. Finansijski pokazatelji poslovanja ukazivali su da oni ne mogu iz sopstvenih izvora finansiranja uredno servisirati uzete kredite, kao i da je doveden u pitanje nastavak njihovog poslovanja. KAP je na dan 31.12.2008. godine imao akumulirani gubitak od 284.325.000 eura, koji je bio mnogostruko veći od osnovnog kapitala koji je iznosio 53.625.987 eura i ukupnih obaveza koje su iznosile 408.415.000 eura, te je postojao značajni rizik od aktiviranja datih garancija. Analizom Ugovora o poravnanju iz 2009. godine utvrđeno je da je Vlada davanjem državnih garancija za kredite KAP-u u iznosu do 135.000.000 eura bez odgovarajućih kontragarancija preuzela značajan rizik od njihovog aktiviranja”, ističe se u nalazu DRI.
U izvještaju DRI se citira i nalaz komercijalnog revizora Ernst and Young, koji je upozorio na nesposobnost KAP-a da izmiruje obaveze u toku redovnog poslovanja i uzdržao se od davanja mišljenja na finansijski izvještaj KAP-a za 2008. godinu, po kojem je fabrika u tada većinskom vlasništvu CEAK-a poslovala sa gubitkom od 58 miliona eura. Od kompanije koja nije u stanju da izmiruje redovne obaveze (prema dobavljačima, zaposlenima itd.) se ne može očekivati ni da uredno vraća kredite, pa je jasno koliko su vladine garancije od samog starta bile rizične.
Frapantan podatak je da nadležna ministarstva, ni nakon što je to od njih u više navrata traženo, revizorima nijesu dostavila zvaničan zahtjev KAP-a za izdavanje državnih garancija, niti analizu svrsishodnosti njihovog odobravanja.
“Subjekti revizije, u toku postupka rada na predmetnoj reviziji, su državnim revizorima prezentirali traženu dokumentaciju uglavnom sa zakašnjenjem u odnosu na rok koji je, shodno Zakonu o DRI, bio predviđen za dostavu dokumentacije. Subjekti revizije nijesu prezentirali DRI zahtjev KAP--a koji se mora podnijeti Ministarstvu finansija za izdavanje državnih garancija na kredite sa prilozima, izvještaj Ministarstva finansija o svrsishodnosti izdavanja državnih garancija na kredite, stručnu analizu i ocjenu finansijskog stanja i sposobnosti KAP - a da vraća dugove i ocjenu ekonomske održivosti dostavljenog Programa finansijskog restrukturiranja KAP-a na osnovu kojih Ministarstvo finansija predlaže davanje državnih garancija na kredite, procjenu fiskalnog uticaja ugovora i garancija za kredite KAP-a Ministarstva finansija koje je trebalo uraditi na osnovu Uputstva o procjeni fiskalnog uticaja na budžet, procjenu fiskalnog rizika za budžet od izdavanja državnih garancija, kao ni mišljenje Ministarstva finansija na zahtjev Ministarstva ekonomije za davanje državne pomoći sa garancijama na kredite KAP –u”, precizirano je u izvještaju DRI.