Novak Adžić je kazao Pobjedi da je usvajanje bilo neustavno, nezakonito i neutemeljeno u pravnim normama.
Ništavan pravni akt
– Akt koji su donijeli predstavlja apsolutno ništavan pravni akt. On ne može proizvesti nikakve pravne posljedice u ovom trenutku. Treba po redovnoj proceduri da se dostavi, kako je Ustavom definisano, predsjedniku države Milu Đukanoviću da potpiše ili odbije. Ima ustavno pravo da ga odbije i vrati na doradu i ponovno odlučivanje, odnosno raspravljanje i odlučivanje – rekao je on.
Ističe da je na izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti trebalo da se čuje mišljenje Venecijanske komisije. On podsjeća da se ranije to tijelo izjasnilo na ovaj akt.
– Ova nova većina je navrat-nanos, pravnim nasiljem, ne poštujući elementarne procedure, bez mišljenja VK usvojila izmjene i dopune, čak je radila i usvojila norme koje su suprotne odredbama ove komisije. To je pravni skandal, ali je meni jasno da je SPC naredila, vladajuća garnitura izvršila i suprotno zakonu, međunarodnim standardima i pravilima VK usvojila Zakon – kaže on.
Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić ,,koji nema utemeljenja u istoriji Crne Gore, koji je bio pravni zastupnik Mitropolije crnogorsko-primorske SPC, koja je osvajačka i okupatorska, predstavio je neprihvatljivi novi Zakon“.
– Njegovo obrazloženje bilo je cinično, pravno i istorijski neutemeljeno i to je prihvatila nova Vlada – apostolsko-svetosavska, pročetnička vlada. Sve je urađeno suprotno Ustavu i zakonu budući da Skupština nije imala kvorum – poručio je Adžić.
Poslanik Albanske koalicije „Jednoglasno“ Fatmir Đeka juče je kazao da ne razumije način na koji je izglasan Zakon o slobodi vjeroispovijesti.
– Mislimo da je to udar na demokratiju u trenutku kad nam je to najmanje potrebno. Iz parlamenta treba svim građanima izmučenim pandemijom slati dobre poruke što u konkretnom slučaju apsolutno nije urađeno – kazao je Đeka.
Albanska koalicija ,,Jednoglasno“, po njegovim riječima, smatra da je potrebno mnogo više dijaloga, međusobnog razumijevanja, poštovanja, uvažavanja, a posebno znanja o ovim pitanjima.
– Olako obećana brzina je veoma opasna. Istorija je pouzdan svjedok da je žestina najbolji indikator kratkog trajanja jedne pojave. Podsjećam i da su velikodostojnici Islamske vjerske zajednice i Barske nadbiskupije kazali da im nije ostavljeno dovoljno vremena da daju svoje primjedbe i prijedloge oko tog zakonskog teksta. Uprkos tome, a prije svega kao iskaz dobre volje prema novoj Vladi i da ne bi bile optužene da su remetilački faktor, one su poslale neke neformalne sugestije. Cijenim da su naše vjerske zajednice mudro postupile, iako to nije bio slučaj sa druge strane – saopštio je on.
Politički savez Albanaca smatra da ova i ovakva pitanja treba da nas povezuju, a ne dijele. On je kazao da će Vlada morati da na sebe preuzme sve posljedice usvajanja jednog ovakvog zakonskog akta.
– A njih je već sada nepotrebno mnogo – zaključio je on.
Farsa
Crnogorski pokret je reagovao na usvajanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Oni su kazali da se istorija ponavlja kao farsa.
– Na eskapizam i beslovjesni trijumfalizam kako će tobož promjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti donijeti mir i pomirenje poručujemo da se patriotska Crna Gora neće smiriti dok sadašnja kvislinška vlast i svi oni koji su glasanjem prekršili član 3. Ustava Crne Gore ne budu krivično odgovarali, a sve odluke koje su donijeli, stavljene van snage i poništene. Tražimo od Ustavnog suda da on poništi sinoć donijete odluke i, u skladu sa ustavnim ovlašćenima, zaštiti državu i njoj odane građane od samovolje ljudi od kojih mnogi ni ne pripadaju Crnoj Gori i koje je instalirala vjerska ustanova druge zemlje na mjesta sa kojih odlučuju o sudbini države – saopštili su oni.
Taj, kako dodaju, ,,anticrnogorski saziv krnjeg parlamenta je sam o sebi sve rekao neprihvatanjem inicijative da se zabrane svi fašistički simboli i ideologije, neprihvatanjem deklaracije o osudi genocida u Srebrenici, pokazujući da je čvrsto privržen najprimitivnijoj, najdestruktivnijoj i najkrvoločnijoj ideologiji na prostorima današnje Evrope“.
Pozvali su sve političke subjekte u parlamentu koji ne žele da budu saučesnici u izdaji Crne Gore, da odmah napušte parlament i time odbiju da daju legitimitet očiglednoj antidržavnoj i anticrnogorskoj politici ove kvislinške vlasti.