Prijedlogom reforme odgovornosti za povredu časti i ugleda, obuhvaćen je i krivični zakonik gdje Akcija predlaže uvođenje dva nova krivična djela: napad i sprečavanje novinara u obavljanju profesionalne dužnosti.
Radna grupa Akcije za ljudska prava, u kojoj su učestvovali i pravnici, predlaže reformu dva člana Ustava, krivičnog zakonika i Zakona o medijima u dijelu koji se tiču klevete i uvrede.
Tom reformom, između ostalog, zahtjeva se dekriminalizacija krivičnih djela protiv časti i ugleda. Odredba kojom se reguliše naknada štete za objavljivanje neistinite informacije ne bi trebalo da bude ustavna kategorija, smatra izvršna direktorica Akcije Tea Gorjanc Prelević i dodaje:
"Smatramo neprimjerenim da se primjenjuju krivične sankcije govor. Smatramo krajnje zabrinjavajućim da mediji i aktivisti NVO odlaze u zatvor zbog bilo čega što su rekli a da to nije pozivanje na nasilje i izazivanje mržnje."
U Akciji za ljudska prava smatraju da je neophodna reforma Zakona o medijima kako bi se stavovi Evropskog suda za ljudska prava uveli kao zakonske norme. Primjena prakse Evropskog suda, nije zaživjela u praksi crnogorskih sudova na odgovarajući način, kažu u Akciji. To i ne čudi, ističe Gorjanc Prelević, jer su evropski standardi kompleksni i zahtjevaju kontunuiranu obuku sudija koja u Crnoj Gori nije ni obavezna.