Akcionari tvrde da su tuženi prikrili prognoze o negativnoj analizi te firme prije izlaska na berzu.
Takođe su optuženi i i za to što su investitorima prikrili ozbiljna i evidentna umanjenja predviđenih prihoda tokom samog procesa inicijalne javne ponude akcija, vrijednih 16 milijardi dolara.
Taj pad je nastao zato što sve više korisnika fejsbuku pristupa preko mobilnih telefona i aplikacija za njih, što drastično smanjuje očekivani prihod kompanije od reklama.
Istovremeno, Nacionalno udruženje brokera i dilera SAD (FINRA) provjerava da li je investiciona banka Morgan Stenli (Stanley), koja je rukovodila izlaskom Fejsbuka na berzu, selektivno obavještavala klijente o svojoj novoj, negativnoj analizi te firme prije no što su se njene dionice našle na tržištu.
FINRA smatra da u vezi sa ovim slučajem postoje razlozi za bojazan, rekao je šef tog regulatornog tela Rik Kečam (Rick Ketchum) i dodao da tako misli i američka komisija za hartije od vrijednosti.
Glavni regulator za hartije od vrijednosti države Masačusets, Vilijam Galvin (William Galvin) rekao je da njegova kancelarija provjerava da li je banka Morgan Stenli izvijestila samo neke od klijenata da je jedan njen analitičar negativno ocijenio Fejsbukove mogućnosti prihodovanja prije no što je u petak ta društvena mreža izašla na berzu.
Banka je kasno sinoć saopštila da je u vezi sa Fejsbukom "slijedila iste procedure" kao i za druge i da su te procedure bile u skladu sa propisima.
Fejsbuk je procijenjen na 104 milijarde dolara, ali je od prodaje dionica prikupljeno 16 milijardi.
(B92)