Na drugom zasijedanju Omladinskog palamenta aktivisti Asocijacije Spektra i Kvir Montenegra, Marko Vukčević i Danilo Guberinić pozvali su Vladu i Skupštinu Crne Gore na usvajanje Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja,. Time bi, kako su poručili, Crna Gora poslala jasnu poruku da pravo na slobodu, pravo na siguran život i pravo na dostojanstvo pripada svima bez izuzetka.
"Danas, u vrijeme kada je samo ove godine u svijetu ubijeno 350 transrodnih osoba, ne smijemo dozvoliti da neko živi nesrećno, sputan identitetom koji mu je društvo nametnulo. Osnovno ljudsko pravo svakog čovjeka je pravo na samoodređenje, pravo da razumije sebe i da sebe definiše. Trenutno, transrodne osobe u Crnoj Gori suočavaju se s praksom koja je ne samo diskriminatorna, već i duboko nehumana, a to je zahtjev za prinudnu sterilizaciju kako bi njihov rod bio pravno prepoznat", poručio je Guberinić.
On je istakao i da ovakva praksa transrodnim osobama oduzima pravo na osnivanje porodice i vrijeđa njihovo osnovno ljudsko dostojanstvo, te da je, dodao je, u vremenu kada imamo mogućnost izbora u gotovo svim aspektima života neprihvatljivo da nemamo pravo da izaberemo sebe.
"Tokom izlaganja je poručeno i da o značaju ovog zakona govori i nedavni izvještaj Evropske komisije o proširenju, izvještaj Evropske Unije o stanju demokratije, i evropski parlamentarci koji su nedavno poslali pismo Vladi u kojem podržavaju usvajanje ovog Zakona, koji će biti neophodan za dalji put Crne Gore u Evropsku Uniju. "Međutim", naveo je Marko, "ovaj Zakon treba da imamo zbog nas samih, jer je pravo na samoodređenje vrijednost za koju smo se vjekovima borili i koja je i danas od izuzetnog značaja, naročito kad znamo da jačaju politike koje žele da ukinu pravo na samoodređenje raznima - na osnovu nacije, vjere, pa i roda. Izlaganjem je istaknuto da brojni izvještaji konstantno podsjećaju Vladu na obavezu koju ima ne samo prema EU, već i prema svojim građanima i građankama, kakve su preporuke komiteta za eliminaciju diskriminacije nad ženamaUjedinjenih nacija (CEDAW), te komiteta za sprječavanje torture (CPT)", navodi se u saopštenju Asocijacije Spektra i NVO Queer Montenegro.
Oni su u zajedničkom obraćanju ocijenili i kao veoma značajno što ovaj Zakon dobija podršku i evropskih institucija i stručnjaka i civilnog sektora.
"Iz tog razloga još jednom u svoje i u ime svih mladih ljudi ispred Omladinskog parlamenta pozivam Vladu i Skupštinu da jasno pokažu da brinu za živote svih nas tako što će do kraja godine utvrditi nacrt Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja i isti usvojiti dokraja ove godine, jer niko nije jednak dok nismo svi jednaki", zaključio je Vukčević.