Društvo

Direktorica OŠ ,,Braća Labudović“ u Nikšiću o efektima zabrane upotrebe mobilnih uređaja

Albijanić: Spriječili smo sajber nasilje i podstakli djecu da više komuniciraju

"Zabrana korišćenja mobilnih telefona odnosi se na učenike i zaposlene. Učenici se mnogo više druže i provode vrijeme zajedno, a razredne starješine smatraju da se stanje na časovima znatno popravilo ", kazala je Jadranka Albijanić

Albijanić: Spriječili smo sajber nasilje i podstakli djecu da više komuniciraju Foto: JU OŠ "Braća Labudović"
PobjedaIzvor

Upotreba mobilnih telefona za vrijeme časova je strogo zabranjena i na taj način smo spriječili sve zloupotrebe koje su se dešavale prije nego što smo donijeli pravilnik kojim se to zabranjuje. Benefiti se i te kako osjećaju, potpuno je druga atmosfera na časovima, što znači da je to pravilo urodilo plodom – kazala je za Pobjedu direktorica Osnovne škole ,,Braća Labudović“ u Dragovoj Luci Jadranka Albijanić.

Albijanić objašnjava da je pravilnik o zabrani korišćenja mobilnih telefona donesen prošle godine, te da su djeca veoma brzo počela da ga primjenjuju.

– Učenici mogu da donesu telefone u školu, ali su dužni da ih drže u torbama. Kod nas se radi o djelimičnoj zabrani, jer učenici u toku časa mogu, uz odobrenje nastavnika naravno, da koriste mobilni telefon radi obrade ili utvrđivanja nastavne jedinice. Ranije smo imali kutije, ali smo ih ukinuli, zbog previše vremena koje učenici potroše ostavljajući i uzimajući telefone. Kod nas je kabinetska nastava, pa đaci između časova mijenjaju učionice i onda iskoriste svaku priliku da dodatno prolongiraju početak nastave – navela je direktorica nikšićke osnovne škole.

Dodaje da isto pravilo važi i za zaposlene.

– Nastavnici ne smiju na času ili u školskim hodnicima da koriste telefone, jer i mi moramo da poslužimo djeci kao dobar primjer – kazala je Albijanić.

RODITELJI

Iako su se djeca navikla na zabranu, ima i situacija kada prekrše pravilo.

– Tada nastavnik upisuje učenika u napomenu u dnevniku rada i uzima mu telefon, koji po završetku časa donosi kod mene, sekretara ili saradniku u nastavi i roditelj je obavezan da dođe po njega. Roditeljima je na početku bilo naporno da dođu za telefon, ali su nam i oni puno pomogli u sprovođenju ove mjere, jer su prihvatili da je to pravilo koje djeca moraju da poštuju. Nije bilo onih koji su se bunili zbog uvođenja ove mjere, neki su nam čak rekli i da sljedeći put budemo rigidniji ako njihovo dijete bude koristilo telefon. Tako da mogu reći da imamo odličnu saradnju sa svim roditeljima i da nam se do sada nijesu dešavale situacije da učenik za telefon pošalje nekog drugog člana porodice – navela je Albijanić.

BENEFITI

Albijanić ističe da su ovom zabranom uspjeli da suzbiju vršnjačko nasilje.

– Zaista smo na sve načine pokušali da kontrolišemo upotrebu mobilnih telefona, ali su se pokazali kao neefikasni i ovo je bila krajnja mjera. Upotreba društvenih mreža je bila prekomjerna, jer su neka djeca uživo prenosila časove, što je bilo neizdrživo. Zatim, to dovodi do svih oblika vršnjačkog i sajber nasilja, koje se prenosilo iz škole kod kuće. Djeca, zbog zabrane, nemaju pravo da koriste telefone ni u toku malih i velikog odmora, jer upravo tada dolazi do najvećih zloupotreba – fotografisanja i snimanja drugih đaka i nastavnika, pošto su učenici najviše opušteni. Ima, naravno, situacija kada im izađemo u susret, ukoliko moraju da pozovu roditelje, na raspolaganju smo im u svakom momentu – objasnila je ona.

Dodaje da se učenici mnogo više druže i provode vrijeme zajedno, te da razredne starješine smatraju da se stanje na časovima znatno popravilo.

Još nekoliko škola u Nikšiću je zabranilo upotrebu mobilnih telefona: „Jagoš Kontić“ u Straševini, „Milija Nikčević“ u Kličevu, „Radoje Čizmović“ u Ozrinićima i ,,Ratko Žarić“.

PREPORUKA

Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija prošle godine su školskim odborima svih obrazovno-vaspitnih ustanova u Crnoj Gori uputili inicijativu da razmotre mogućnost djelimične zabrane upotrebe mobilnih telefona.

– U izvještaju Agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu UNESCO se navodi da je prekomjerna upotreba mobilnih telefona vrlo često povezana sa lošijim postignućima učenika, te da je upućen globalni apel vezan za ograničenje ili zabranu upotrebe mobilnih telefona u obrazovnim ustanovama. Takođe, praksa pokazuje da ukidanje mobilnih telefona u školama u Belgiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i Španiji, generiše pozitivne efekte na rezultate koje učenici postižu u obrazovnom procesa, pa je sasvim očekivano i zabilježeno povećanje broja zemalja koje generalno ili unutar pojedinačnih obrazovnih institucija, uvode različite forme djelimične ili potpune zabrane upotrebe mobilnih telefona u školama, među kojima se nalaze Hrvatska, Francuska i Holandija – naveli su iz Vladinog resora.

Osim OŠ ,,Braća Labudović“ još nekoliko škola u Nikšiću je zabranilo upotrebu mobilnih telefona - „Jagoš Kontić“ u Straševini, „Milija Nikčević“ u Kličevu, „Radoje Čizmović“ u Ozrinićima i ,,Ratko Žarić“.

Portal Analitika