Društvo

Alković: Opstanak viševjekovnih maslinjaka posustaje u trci sa nekontrolisanom gradnjom

Na terenu imamo samovolju investitora, veoma stara stabla masline koja su zasađena prije više stotina godina se bez ikakve kontrole premještaju, čupaju bagerima, sjeku kao drvo za ogrijev, ističe Alković

Ilustracija Foto: Wikimedia Commons
Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

"Društvo maslinara Bar gotovo svakodnevno dobija prijave građana o devastaciji maslina i maslinjaka koja se sprovodi u cilju oslobađanja prostora za izgradnju objekata. Zadnja prijava koja je sadržala i video gdje se vidi kako bager obara cijelu maslinu je zapanjila sve i izazvala ogorčenje svih koji su imali priliku da vide taj zločin prema našem prirodnom bogatstvu", saopštio je predsjednik Društva maslinara Bar, Ćazim Alković

Društvo maslinara Bar je, pojašnjava Alković, nevladina organizacija koja nema pravni legitimitet da spriječi devastaciju ali isto tako ima obavezu da javnosti ukaže na problem i nadležne pozove da obezjede primjenu i poštovanje zakona.

"Cijelo crnogorsko primorje je veliko gradilište što na žalost podrazumjeva da se u gotovo svim primorskim gradovima gradi i u maslinjacima, da pojedina stabla masline a često i čitavi maslinjaci nestaju a u najboljem slučaju budu premještena na druge lokacije mada često u dekorativne svrhe ali ne i kao funkcionalna stabla od kojih se očekuje rod i proizvodnja maslinovog ulja", ističe Alković.

Zakon o maslinarstvu i maslinovom ulju jasno propisuje, pojašnjava Alković, zabranu sječe maslina kao i njihovo premještanje bez saglasnosti Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede te odobrenja organa lokalne uprave.

"Navedeni Zakon takođe zabranjuje gradnju u maslinjacima a članom 15 zabranjena je sječa i presađivanje maslina starih preko 100 godina, bez obzira da li se nalaze u maslinjacima ili ne. Moglo bi se reći da je Zakon propisao sve i da su masline zaštićene. Imamo zabranu gradnje u maslinjacima ali sa druge strane premještanje stabala maslina uz saglasnost organa lokalne uprave je dozvoljeno pa je tako „dozvoljeno“ premještanje čitavih maslinjaka što je potpuno neprihvatljivo. Na terenu imamo samovolju investitora, veoma stara stabla masline koja su zasađena prije više stotina godina se bez ikakve kontrole premještaju, čupaju bagerima, sjeku kao drvo za ogrijev. Našem Društvu nije poznato da je bilo ko u Crnoj Gori kažnjen za takav odnos prema našem prirodnom bogatstvu", ističe Alković. 

Država je, podsjeća Alković, još prije više od deset godina obećala da će biti izrađen „Katastar maslina“ i da će svako stablo masline biti registrovano.

"Kasnije se od toga odustalo pa su nam obećali da će masline biti registrovane u modernom ELPIS sistemu gdje će takođe svaka parcela biti registrovana zajedno sa maslinama ali na žalost i od toga još uvjek nema ništa. Da smo imali bilo kakav registar maslina sada bi znali ko, gdje i koliko maslina je posjekao ili premjestio a ovako ništa od toga ne znamo. Ne znamo ni koliko Crna Gora ima stabala maslina a da ne govorimo o sortimentu i drugim karakteristikama", navodi Alković. 

Tako neuređen sistem, poručuje Alković, pogoduje divljim graditeljima i onima za koje je maslina problem a ne bogatstvo.

"Ne smijemo više žmuriti i okretati glavu od devastacije hiljadugodišnjih stabala maslina, krajnje je vrijeme da se pokrenemo na svim nivoima i da počnemo sa zaštitom toga što nam je ostalo. Mora se obezbjediti kvalitetna primjena a ne izigravanje ili potpuno zanemarivanje Zakona o maslinarstvu i maslinovom ulju", poručuje Alaković. 

Svako iz svoje nadležnosti, kako kaže Alković, mora uraditi sve da se sa devastacijom prestane.

"Nekadašnji predsjednik Opštine Bar a dnašnji aktivista na očuvanju i unaprijeđenju tradicionalnih vrijednosti Bara gospodin Čedo Ratković je pokrenuo inicijativu za zaštitu više stotina godina starog maslinjaka koji se nalazi u centru Bara. Ako smo dobro razumjeli, planska dokumenta na mjestu ovog maslinjaka podrazumjevaju izgradnju stambeno poslovnih objekata. Podržavavamo gospodina Ratkovića i napominjemo da ćemo se zajedno sa njim boriti da bar u ovom slučaju ne bude prekršen član 15 Zakona o maslinarstvu i maslinovom ulju koji jasno kaže:“ Zabranjena je sječa i presađivanje maslina starih preko 100 godina, bez obzira da li se nalaze u maslinjacima ili ne“", navodi Alković. 

Ovako definisana odredba u potpunosti, pojašnjava Alković, štiti ovaj maslinjak i ako bi bilo ko pokušao da ga devastira mora računati da krši Zakon države Crne Gore.

"Naravno, ne želimo da vlasnici maslinjaka budu oštećeni ovom zaštitom i sigurni smo da postoji način da se oni pravično obeštete. Krajnje je vrijeme da svoj lični kratkoročni interes zamijenimo opštim interesom da sačuvamo naše blago koje su nam preci ostavili i da ga na čuvanje i brigu predamo budućim generacijama jer maslina je vječna i ne budimo mi ta generacija koja će se njenom devastacijom ogriješiti", zaključio je Alković. 

Portal Analitika