Na pitanje šta se to, u stvari, dešava u Srbiji - nema zvaničnih odgovora jer učesnici afere prisluškivanja - odmah pompezno nazvane “srpski Votergejt” - ćute zbog istrage. Ipak, sve ovo, za penzionisanog generala Aleksandra Dimitrijevića iz Međunarodnog instituta za bezbednost "nedvosmisleno ukazuje da sa ovom državom nešto ozbiljno nije uredu".
Podsetivši da se predsednik države Toma Nikolić u intervjuu RTS-u požalio da ga neko prisluškuje već duže vreme, a njegovog stranačkog kolegu Aleksndra Vučića odnedavno, Dimitrijević je za Portal Analitika konstatovao da jedino predsednik zna zašto je to rekao javno i zašto baš sada.

Zmijsko gnezdo: Iako u prvi mah reči predsednika Nikolića - da je zajedno sa Vučićem upao u "zmijsko gnezdo" - nisu izazvale odgovarajuću pažnju javnosti, nakon incidenta sa policijskim džipom na autoputu
Nikolić je RTS-u pored ostalog rekao: “Mi smo tu upali u 'zmijsko gnezdo', medju ljude koji koriste visoke funkcije u mnogim službama da gospodare životima, medju ljude koji su se drznuli da prisluškuju najpre mene, pa onda i Aleksandra Vučića. To će morati da se istraži do kraja, tako u Srbiji ne može da se živi“.
Govoreći o presretanju telefonskih razgovora premijer i ministar policije Ivica Dačić odmah se ogradio rekavši da to sa njim kao ministrom nema nikakve veze, ali da ima veze sa policijom jer ne postoji jasan sistem nadzora i kontrole akcija. Na taj način Dačić je, kojem je ovo drugi mandat ministra policije, svu pažnju usmerio na ingerencije direktora policije Milorada Veljovića - koji je, po sopstvenim rečima, prekinuo bolovanje da bi se istražio ceo slučaj. Međutim, Veljoviću je istekao mandat pre godinu ipo dana, a novi konkurs nije raspisan što znači da se verovatno koalicioni partneri nisu dogovorili ko bi mogao da konkuriše na mesto dirktora policije.
"Kako je moguće da se šef države prisluškuje mesecima, kako je sam rekao, a da nadležne službe BIA, VBA prevashodno zadužene za kontraobaveštajnu zaštitu najviših državnih funkcionera i institucija ne reaguju ili, možda, ne znaju do to neko nezakonito čini? Pa šta onda rade?", zapitao se naš sagovornik.
Zaštitnik građana i Poverenik za informacije od javnog značaja još pre nekoliko meseci su ukazivali da BIA, VOA i VBA, određene službe i neki delovi policije bez sudskog naloga izuzimaju listinge mobilnih telefona gradjana. Bez obzira što je i Ustavni sud na osnovu žalbi njih dvojice doneo odluku da je prisluškivanje i zadržavanje listinga bez zahteva tužioca nezakonito, Dimitrijevića najviše zabrinjava to što gotovo ni jedan državni organ i institucija nisu reagovali na odluku Ustavnog suda i sprečili nezakonito ponašanje službi i pojedinaca u njima.
"Jedino je BIA javno saopstila da do donošenja zakona neće koristiti mogućnost izuzimanja listinga bez ikakvog zahteva, kao do sada", naveo je Dimitrijević i objasnio da se sa listinga može saznati: koga je sve vlasnik mobilnog telefonskog broja pozivao, gde se tada nalazio, ko je sa drugog broja pozivao vlasnika, datum i vreme kada je komunikacija obavljana, koliko je trajao razgovor -ako je realizovan, kome su slate ili od koga su primane SMS poruke...

Nedostatak zakona: Za advokata Božu Prelevića prisluškivanje predsednika Srbije i prvog potpredsednika Vlade nije ništa novo u Srbiji, ali on kaže da se mora obelodaniti ko je to radio, zbog čega i kome su dostavljani podaci.
Ukazujući da nedostatak zakona omogućava da svako može da tumači neki propis i onaj ko je u poziciji zatraži i dobije listing zadrzanih podataka bez straha od posledica, Dimitrijević navodi da slučaj predsednika i vicepremijera otvara pitanje efikasnosti kontraobavestajne zaštite stečenih ličnosti.
-Šta bi se dogodilo da lice iz kompanije provajdera nije signaliziralo da se traži listing za Vučića? A ko će i kome signalizirati da se to čini sa hiljadama drugih vlasnika mobilnih telefona za koje se ne vodi nikakva istraga niti sudski postupak, a ni po čemu nisu bezbednosno interesantni, konstatovao je Dimitrijević, ocenjujući da je aktuelna vlast u Srbiji nasledila puno problema.
Prozivanje Miškovića: Sa druge strane, oštećeni u aferi prisluškivanja indirektno celu priču dovode u vezu sa borbom protiv kriminala i korupcije, odnosno postavljanjem državnog aparata na zdrave noge i govore da ih na tom putu ometaju interesne grupe.
"Videćemo ko će da pobedi ”, izjavio je Vučić, a dan nakon toga kompanija Delta je objavila saopštenje u kojem podržava rad Vlade Srbije.
Poučeni prethodnim sličnim iskustvima, nadajmo se da ovaj slučaj neće završiti na nekom Anketnom odboru koji će razvodniti celu stvar. Ipak, da sve i nije crno i belo kao i da su intersi mnogih isprepilitani oko toga ko će vršiti vlast objasnio je nedavno sociolog Jovo Bakić. Komentarišući otvaranje istrage protiv jednog dela firme Delta on se zapitao da li je Vučić dovoljno moćan da ovu stvar istera do kraja.
"Ne zaboravite da je Mišković sastavljao ovu vladu i da u njoj ima svoje predstavnike. I ako Vučić bude istrajan, sumnjam da će ova vlada da preživi", rekao je Bakić. Odgovor Vlade valja uskoro očekivati; dvovlašće teško da može duže opstajati.
Violeta CVEJIĆ
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.