
Neko vjeruje da može da pomjera planine. Aman Resorts nije pokušao da pomjeri planine, ali je pomjerio cijelu šumu: preselio je 10.000 stabala i 50 vila iz dinastije Ming i King u Šangaj. Danas su stabla i vile dio Aman Šangaja. Amangiri u Juti izgrađen je po dobijanju saglasnosti od Predsjednika SAD. Luksuzno odmaralište nalazi se među stijenama kanjona usred parkova pod zaštitom države i nudi pogled na divljinu. I tako redom - svaki Aman hotel je priča za sebe.
Aman je jedan od kultnih hotelskih brendova, poznat po ultra-premium uslugama, luksuzu i veoma cijenjen među klijentima. Najbolji brend na svijetu među luksuznim hotelima postigao je kultni status bez promocije, marketinga ili oglašavanja od svog osnivanja. Aman ne daje saopštenja za štampu, već radi u miru i tišini. Prije otvaranja novog hotela, oko 120.000 pažljivo odabranih ličnosti iz svijeta dobija razglednicu sa prikazom nove lokacije, bez pominjanja mjesta, a na poziv osnivača Amana Adraina Zeke, privilegovani dobijaju priliku da se upoznaju sa novim hotelom prije njegovog zvaničnog otvaranja. Tako se vijest o novoj destinaciji širi među klijentima Amana.
Na Svetom Stefanu otvoren je prvi Aman hotel u Evropi. Do sada je Aman investirao u Crnu Goru gotovo 75 miliona eura. Na ime zakupa platio je državi više od 20 miliona eura, a na ime raznih poreza, taksi i doprinosa dodatnih 20 miliona eura. Broj direktno zaposlenih uvećan je za 50 odsto u odnosu na period prije dolaska Amana. Značajna sredstva uložena su u njihovo obrazovanje i vještine, i niko ne želi da napusti Aman Resort. Indirektni efekti dolaska Amana mnogo su veći i ne odnose se samo na prihode i zaposlenost, već i profilisanje Crne Gore kao ekskluzivne turističke destinacije u svijetu, podizanje standarda u sektoru hotelijerstva, rast vrijednosti nekretnina u neposrednoj blizini, dolazak drugih investitora, saradnju sa poznatim brendovima u komplementarnim djelatnostima...
Aman posluje u svega 20 zemalja svijeta. U svakoj je uspio da napravi savršen spoj hotela sa lokalnom istorijom, kulturom i nasljeđem. U svakoj zemlji dobio je ekskluzivnost. Istu onu ekskluzivnost koju je imao i Hotel ,,Sveti Stefan“ za svoje nekadašnje goste: Sofiju Loren, Elizabet Tejlor ili Jurija Gagarina koji se nijesu kupali na javnim plažama. Ali, tada su se ljudi radovali dolasku poznatih ličnosti, svjesni da će iskustvo koje ponesu iz Crne Gore biti najbolja promocija grada i države, i sigurna garancija za dolazak novih turista i rast prihoda.
I dok premijer priča kako će pomjeriti planine, nijemo posmatra kako ,,njegov narod“ ruši ne samo ogradu, već i zakon, pravnu državu, crnogorsku tradiciju i evropske vrijednosti. Na sanskritu Aman znači mir. Upravo je to i stvorio korisnicima svojih usluga - božanski mir, ekskluzivnost i posvećenost klijentima. Premijer koji mašta da pomjeri planine božanski nastavlja da radi u korist svoje štete, što je jedna od rijetkih rečenica koju ne možete prevesti ni na jedan jedini jezik svijeta, jer prevod koji dobijete nije razumljiv i nema smisla. Kao što nijednom normalnom čovjeku nije razumljiva ni izjava člana Vlade u kabinetu čovjeka koji pomjera planine da ,,Aman nije donio nikakvu dodatu vrijednost Crnoj Gori“.
Ova Vlada ostaće upamćena ne samo po izjavama, već i po (ne)djelima kojima je građanima Crne Gore pokušala da oduzme civilizacijske vrijednosti.
(Autor je aktuelni poslanik DPS-a, nekadašnji ministar poljoprivrede u Vladi Crne Gore)