Svijet

Amazon, Google i Microsoft grade nuklearke

Microsoft, Google i Amazon nedavno su sklopili ugovore sa operaterima nuklearnih elektrana

Amazon, Google i Microsoft grade nuklearke Foto: EPA
Portal AnalitikaIzvor

Velike tehnološke kompanije se sve više okreću izgradnji nuklearnih elektrana kako bi obezbijedile električnu energiju bez emisija štetnih gasova za napajanje vještačke inteligencije i drugih poslova.

Microsoft, Google i Amazon nedavno su sklopili ugovore sa operaterima nuklearnih elektrana kako bi podstakli bum centara podataka koji pružaju računarske usluge velikim i malim preduzećima.

Potražnja se ubrzala zbog velikih ulaganja pomenutih kompanija u vještačku inteligenciju, koja zahtijeva daleko više snage od konvencionalnijih aktivnosti kao što su društveni mediji, video strimovanje i veb pretraga, piše The New York Times.

Majkrosoft je pristao da plati energetskoj kompaniji da ponovo pokrene zatvorenu nuklearnu elektranu na Three Mile Island u Pensilvaniji.

Ove nedjelje, Amazon i Google su objavili da se fokusiraju na novu generaciju malih modularnih reaktora. Tehnologija još nije uspješno komercijalizovana, ali stručnjaci za energetiku kažu da bi mogla biti jeftinija i lakša za izgradnju od velikih nuklearnih reaktora koje su Sjedinjene Države gradile od 1950-ih, prenosi Index.hr

Najveće tehnološke kompanije su se obavezale da će svoje poslovanje napajati energijom sa nultom emisijom gasova do 2030. godine, ali te obaveze su došle prije procvata vještačke inteligencije, koja je zahtijevala više energije.

„Oni imaju želju da sve to razviju na održiv način, a trenutno je najbolji odgovor nuklearna energija“, rekao je direktor S&P Global Ratings, Aneesh Prabhu. 

Google je u ponedjeljak saopštio da je pristao da kupi nuklearnu energiju iz malih modularnih reaktora koje razvija start-up pod nazivom Kairos Power, i da očekuje da će prvi od njih biti operativan do 2030.

Zatim je i Amazon u srijedu objavio da je ulaganje u razvoj malih modularnih reaktora kroz start-up X-Energy . Microsoftov dogovor sa Constellation Energi za oživljavanje reaktora na ostrvu Three Mile Island objavljen je u septembru.

Portal Analitika