Svijet

"I dalje ostajemo vrlo usredsređeni na borbu protiv Islamske države"

Američke snage ostaju u Iraku: Pentagon poručio da ne planira povlačenje

Pentagon kaže da trenutno ne planira povući svojih oko 2.500 vojnika iz Iraka, uprkos prošlonedjeljnoj najavi vlasti u Bagdadu da će započeti proces uklanjanja vojne koalicije koju predvodi SAD.

Američke snage ostaju u Iraku: Pentagon poručio da ne planira povlačenje Foto: REUTERS/Alaa Al-Marjani
Portal AnalitikaIzvor

„Trenutno nijesam upoznat sa bilo kakvim planovima. I dalje ostajemo vrlo usredsređeni na borbu protiv Islamske države“, rekao je general major Patrik Rajder na brifingu za novinare. Dodaje da su američke snage u Iraku na poziv vlade te zemlje.

Rajder kaže da takođe nije upoznat s bilo kakvom obavijesti Bagdada Ministarstvu odbrane o odluci o uklanjanju američkih trupa i upućuje novinare na američki Stejt department za bilo kakve diplomatske razgovore o tom pitanju.

Kaibnet iračkog premijera Mohameda Šia al-Sudanija objavio je u petak izbacivanje američkih snaga nakon napada američke bespilotne letilice u Bagdadu koji je osudila vlada. Pentagon je rekao da je u napadu ubijen vođa milicije odgovoran za nedavne napade na američko osoblje.

Sudanijev kabinet objavio je saopštenje u kojem se kaže da će se formirati odbor koji će "dogovoriti trajno prekid prisutnosti međunarodnih koalicijskih snaga u Iraku".

"Naglašavamo naš čvrsti stav oko okončanja postojanja međunarodne koalicije nakon što prestanu opravdanja za njeno postojanje", rekao je Sudani.

Američki udar u četvrtak, koji je uslijedio četiri godine nakon drugog u Bagdadu u kojem je ubijen istaknuti iranski general, izazvao je bijes među grupama koje su povezane s Iranom i zahtijevale od vlade da prekine prisutnost koalicije u Iraku.

Udar su prethodno odobrili američki predsjednik DŽo Bajden i ministar odbrane Lilojd Ostin prije nego što je potonji primljen u bolnicu na Novu godinu, gdje se i dalje nalazi.

SAD ima 900 vojnika u Siriji uz svoje trupe u Iraku u misiji za koju kažu da savjetuje i pomaže lokalnim snagama koje pokušavaju spriječiti ponovno oživljavanje Islamske države, koja je 2014. zauzela velike dijelove obiju zemalja prije nego što je poražena.

Od početka rata između Izraela i Hamasa u oktobru, američka vojska je napadnuta najmanje 100 puta u Iraku i Siriji, obično kombinacijom raketa i bespilotnih letilica u jednom smjeru.

Sudani ima ograničenu kontrolu nad nekim frakcijama koje podupire Iran, čija mu je podrška bila potrebna za osvajanje vlasti prije godinu dana i koje sada čine snažan blok u njegovoj vladajućoj koaliciji.

Prošlog mjeseca, Sjedinjene Američke Države takođe su izvele uzvratne vazdušne napade u Iraku nakon napada dronom milicija povezanih s Iranom u kojem je jedan američki vojnik ostao u kritičnom stanju, a dvojica su ranjena.

Portal Analitika