Studijom je bilo obuhvaćeno više od 360.000 ljudi, a objavljena je u Sedničnom izvještaju o morbiditetu i mortalitetu (MMWR), epidemiološkom pregledu koji objavljuju američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Studija nudi prvi dokaz da nova cjepiva Pfizer-BioNTecha i Moderne pružaju bolju zaštitu u poređenju s originalnim vakcinama. Od njihova uvođenja u septembru, boosteri koji sadrže originalnu i omikron BA.4/5 varijantu koronavirusa pružili su veću korist mlađim odraslim osobama u dobi od 18 do 49 godina od onih u starijoj dobnoj grupi.
Kada su davani u razmaku od osam ili više mjeseci, relativna učinkovitost novih boostera u usporedbi s originalnim vakcinama bila je 56 posto kod osoba u dobi od 18 do 49 godina, 48 posto kod onih u dobi od 50 do 64 godine i 43 posto kod ljudi u dobi od 65 godina i starijih, pokazalo je istraživanje.
Varijacije u učinkovitosti bile su manje, u rasponu od 28 do 31 posto, kada je dovakcinacija bila u razmaku od dva do tri mjeseca. Autori studije, međutim, upozoravaju da se učesnici možda nijesu sjećali svog statusa vakcinacije, prethodne istorije infekcija i bolesti te da je slabo prihvaćanje dvovalentnih boostera moglo uticati na rezultate.
Do sada je ubrizgano oko 35 miliona ažuriranih vakcina širom SAD, što znači da ih je primilo oko deset posto ukupne populacije, prema vladinim podacima. Autori su upozorili da se dominantne varijante stalno mijenjaju. U samo posljednja dva mjeseca podvarijante BQ.1 i BQ.1.1 postale su dominantne u Sjedinjenim Državama, a vakcine su ažurirana na temelju prethodno dominantne BA.5 podvarijante omikrona.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.