Ova vakcina trebalo bi da bude jeftinija alternitava u odnosu na cjepiva kompanija Fajzer i Moderna, pošto može da se skladišti u frižideru, a ne u zamrzivaču.
Ispitivanja su pokazala da Džonson&Džonson vakcina ima ukupnu učinkovitost od oko 66 odsto.
Ovu vakcinu proizvodi belgijska kompanija Jansen.
Čelnici kompanije postigli su dogovor sa američkim zvaničnicima da do kraja juna isporuče oko 100 miliona doza.
Već sljedeće nedjelje bi prve doze mogle da budu dostupne u Americi.
Velika Britanija, Evropska unija i Kanada takođe su naručile ovu vakcinu, a oko 500 miliona doza bi trebalo da bude dostupno kroz Kovaks program koji je namijenjen kao pomoć prije svega siromašnijim državama.
Američki predsjednik Džo Bajden pozdravio je „uzbudljivu vijest za sve Amerikance i rekao da se radi o ohrabrujućem napretku".
Upozorio je, međutim, da je „borba daleko od kraja".
„Iako slavimo današnju vijest, pozivam sve Amerikance - nastavite da perete ruke, držite fizičku distancu i nosite maske", navodi se u saopštenju predsjednika SAD.
„Kao što sam naglasaio više puta, za očekivati je da se situacija pogorša jer se šire novi sojevi virusa i sadašnja situacija bi mogla da se preokrene".
Agencija za Hranu i ljekove postupila je u skladu sa preporukom nezavisne komisije stručnjaka koja je u petak preporučila da se odobri vakcina za upotrebu.
Klinička ispitivanja vakcine sprovedena su u Americi, Južnoj Africi i Brazilu.
Rezultati su pokazali da je cjepivo učinkovito 85 odsto u sprječavanju težih oblika bolesti.
Efikasnost je pala na 66 odsto kada su u rezultate bili uključeni i nešto umjereniji slučajevi.
Ono što je značajno - niko od učesnika ispitivanja nije preminuo, niti je primljen u bolnici četiri nedjelje pošto je vakcinisan.
Ukupna zaštita koju pruža ova vakcina bila je manja u Južnoj Africi i Brazilu gdje preovlađuju novi sojevi korona virusa.
Ipak, zaštita od ozbiljnih oblika bolesti bila je „podjednako visoka".
Ranije ovog mjeseca i prije nego je odobrena, u Južnoj Africi je počela vakcinacija zdravstvenih radnika Džonson&Džonson vakcinom u okviru istraživanja.
Na ovakav potez vlasti su se odlučile pošto su prvi rezultati određenih istraživanja pokazali da vakcina Oksford Astrazeneka nudi „minimalnu zaštitu" od blage varijante novog soja virusa koji je najprisutniji u većem delu zemlje.
Pored Amerike, jedina država koja je do sada dala zeleno svetlo za hitnu upotrebu Džonson&Džonson vakcine je Bahrein - to je učinjeno u četvrtak.
Pošto se ova vakcina, za razliku od Fajzer i Moderne, daje u jednoj dozi, imunizacija će zahtevati i angažman manjeg broja zdravstvenih radnika.