Još jedna hladna zima kao 2010/2011. ili duži arktički ledeni talas poput „Zvijeri sa istoka“, koji je 2018. pogodio zapadnu Evropu iz Sibira, mogao bi da izazove probleme koji mogu da oslabe evropsku odlučnost da pomogne Ukrajini.
„Energetsko oružje ima jedan metak u cijevi i on ga je upravo ispalio“, rekao je Eliot A. Koen, ratni istoričar i stručnjak za bezbjednost u Centru za strateške i međunarodne studije Univerziteta Džon Hopkins.
„Evropljani će ove zime doživjeti najgore“, rekao je on za AFP.
U mnogim zemljama se apeluje na domaćinstva da smanje temperaturu na termostatima, a preduzeća da smanje potrošnju energije u okviru plana EU da smanje potrošnju gasa ove zime za 15 odsto u odnosu na prosjek.
Evropske zemlje posljednjih mjeseci ubrzano pune strateške rezerve kupujući gas po rekordnim cijenama, između ostalih, iz Alžira, Katara, Norveške i SAD.
Evropski skladišni kapaciteti su sada skoro popunjeni, do skoro 90 odsto kapaciteta, što je ogromna sigurnosna mreža za potrošače i preduzeća koja se oslanjaju na gas za grijanje svojih domova, kancelarija i fabrika.
„Evropa je u dobroj poziciji da prebrodi zimu u normalnim vremenskim uslovima“, rekla je za AFP Alireza Nahvi, naučnik iz konsultantske kuće za energetiku Vud Mekenzi.
Generalno toplo
S obzirom na to koliko je u pitanju, sezonske vremenske prognoze postale su veoma važne i trgovci i kreatori politike posebnu pažnju obraćaju na izvještaje Evropskog centra za srednjoročne vremenske prognoze koji finansira EU.
Njihova služba za klimatske promjene Copernicus proizvodi kvartalne prognoze koje procjenjuju vjerovatnoću različitih vremenskih obrazaca širom kontinenta, koristeći superkompjuter koji obrađuje podatke nacionalnih meteoroloških službi.
„Bili smo zaista zauzeti posljednjih nekoliko nedjelja“, rekao je Karlo Buontempo, direktor Kopernikove službe za klimatske promjene, uoči objavljivanja njihove prognoze za novembar-januar.
„Ove godine očigledno postoji geopolitički interes za to pitanje“, dodao je on.
Iako je još rano davati pouzdane prognoze za zimu, prve indicije su da će uglavnom biti toplo, ali uz rizik od ranih hladnih talasa u novembru i decembru.
Ahilova peta
Međunarodna agencija za energetiku testira sposobnost Evrope da preživi ovu zimu bez ruskog gasa.
Uz prosječne temperature i pod uslovom da ove godine potražnja za gasom bude oko devet odsto niža od prosjeka, vjeruje da će kontinent preživjeti zimu bez većih smetnji.
„Ako uopšte nemamo ruski gas, a zima je oko 10 odsto hladnija od prosjeka, to će izvršiti pritisak na evropski gasni sistem“, upozorio je Gergeli Molnar, analitičar gasa IEA.
Drugi važan faktor biće nivoi zaliha. Iako su skladišta sada popunjena oko 90 odsto, sav taj gas ne može da se iskoristi.
Kako se zalihe smanjuju, pritisak opada, što znači da je posljednjih 30 procenata teško koristiti.
Kasni hladni talas u februaru ili martu, kada će pritisak biti nizak, agencija je u nedavnom izvještaju opisala kao „Ahilovu petu evropske gasne bezbjednosti“.
Molnar je takođe naglasio da je vrijeme sve važnije za obnovljive izvore energije, koji čine sve veći udio u evropskom energetskom miksu.
„Epizoda koju treba pamtiti je ‘Zvijer sa istoka’ koja je zaista pokazala koliko gasni sistem može biti ranjiv na jake zahlađenje“, rekao je on.