Njega je kolega prijavio da je prekršio akademski integritet tako što je 2014. godine izabran u više zvanje na osnovu knjige koju je preveo na ruski, tretirajući je kao originalno djelo, iako navodno nije, jer je iskorišćeno na maternjem jeziku za izbor u ranije zvanje.
No, Etički komitet se proglasio nenadležnim iz razloga što, kako su objasnili, postupaju po Zakonu o akademskom integritetu koji je donešen 2019. godine, a slučaj profesora Andrijaševića je od ranije.
Poručili su da akt ne može retroaktivno da se primjenjuje, ali i ocijenili da je u ovom predmetu prilikom izbora u zvanje – prekršena akademska čestitost. Vratili su predmet EO.
Profesor Andrijašević kaže da mu nije poznato da je predmet ove rasprave, i da ne bi detaljnije komentarisao taj proces. Navodi da su odluku o njegovom izboru donijela nadležna tijela Univerziteta Crne Gore, u skladu sa važećim pravilima.
"Zbog čega sam baš sada predmet ovog naknadnog preispitivanja, sasvim mi je jasno i očekivano. Razumljivo je da me nakon izbora Aleksandra Stamatovića za profesora na Studijskom programu Istorija FF, treba diskreditovati i diskvalifikovati, jer sam za novo rukovodstvo Univerziteta nepoželjan kao profesor na predmetu Istorija Crne Gore. Taj predmet bi, prema njihovom mišljenju, očito trebalo da predaje neko drugi. I zbog toga se vodi ova hajka. Što se mene lično tiče, drago mi je što su me izabrali za odstrijel i što ću stradati zbog nepripadanja njima. Ovog puta zaista pucaju u pravog čovjeka", kaže Andrijašević.
Predsjednica Etičkog komiteta prof. dr Mara Šćepanović rekla je nedavno da je to tijelo ocijenilo da je očigledno da je došlo do kršenja akademske čestitosti prilikom njegovog izbora. Ona je tada samo govorila o prijavi, ne navodeći o kome se radi, jer je postupak u toku. Kazala je i da je sporni izvještaj za izbor u zvanje Andrijaševića prihvaćen i kao recenzentski i kao mišljenje Naučnog odbora UCG i na kraju kao stav Senata.
"Potpuno je jasno da u navedenom lancu kontrole niko nije uradio svoj posao" rekla je Šćepanović.
Stava je da univerzitetsko tijelo Etički odbor može da djeluje u ovakvim slučajevima, ali da praksa pokazuje da nemaju volje, već predmete prosljeđuju Etičkom komitetu iako znaju da EK može da donosi odluke o kršenju akademskog integriteta za djela koja se nastala od marta 2019. kada je Zakon o akademskom integritetu stupio na snagu.
"Nijesam sigurna da pokazuju dovoljno volje da štite akademski integritet", rekla je Šćepanović.