U SDP-u smatraju da je posrijedi opet pogrešno medijsko tumačenje podataka.
U opoziciji vjeruju da se takva istraživanja sprovode kako bi se pažnja skrenula sa gorućih problema. Lider nekadašnjeg Pokreta za nezavisnu Crnu Goru Branko Lukovac smatra da ogroman socijalni jaz i korupcija neće osnažiti podršku mladoj državi.
Da je referendum o nezavisnosti Crne Gore održan u junu ove godine za suverenost bi glasalo 51,2 oodsto, pokazalo je istraživanje Matice crnogorske, koje je sproveo CEDEM.
Podsjećamo, 21. maja 2006 za nezavisnu Crnu Goru glasalo je 55.5 odsto građana.
Boro Banović iz SDP-a smatra da su novinari pogrešno interpretirali podatke iz CEDEM-ovog istraživanja, jer nijesu naveli koliko bi sada građana bilo protiv nezavisnosti, te koliko je uzdržanih:
„Ovjde se radi o ukupnom broju ispitanika, i pokazuje se da od ukupnog broja 51 odsto bi bilo ZA, a protiv 29 odsto. Pokazuje se dakle, da je pad onih ZA pet odsto, a pad broja onih koji su PROTIV je čak 15 odsto. Tako da, ako bi se sad održao referendum i ako bi tih 51 i tih 29 posto izašli, bilo bi 63 naprema 37 odsto u korist nezavisnosti. Dakel radi s o jednom pogrešnom tumačenju istraživačkih podataka.“
Banović je ponosan na činjenicu da se, prema njegoovm tumačenju broj suverenista povećava:
„Sam predstavnik Matice crnogorske bi rekao, da ako bi se uzelo ovaj procenat pojedinačno mogao bi da govori o padu podršku, međutim to nije tačno. Istraživanje na kraju pokazuje da se broj protivnika smanjuje i mi smo zbog toga srećni.“
Sa druge strane bivši ministar inostranih poslova Branko Lukovac kaže da se broj onih koji podržavaju nezavisnost nije smanjio zbog identitetskh razloga, već zbog ukupnog stanja u društvu:
„
Vođa nekadašnjeg pokreta za zajedničku državu Predrag Bulatović saglasan je sa Lukovcem, ali ističe:
„Istražavnja treba da posluže da vlast preduzme odgovarajuće akcije, da ako je ugrožena po njima mlada, krhka nezavisna država, da se bore za nju, kako bi se zamaglio problem organizovanog kriminala. Tako da imamo seriju istraživanja koja govore o ovim pitanjma koja nijesu na dnevnom redu.“
Branko Lukovac ukazuje na niz stvari koje bi trebalo promijeniti zarad jačanja Države:
„To upravljanje se ne ostvaruje onako kako građni očekuju. Dakle mora vlast ispuniti ta očekivanja. Moraju se smanjiti ogromne socijalne razlike zasnovane na, da tako kažem-sumnjivim privatizacijama i korupciji. Donose se zakoni, ali još uvijek na žalost, stepen primjene je veoma
Matica crnogorska je rezultate ispitivanja sprovedenog u junu, objavila u štampanom časopisu, a u propratnom tekstu ocijenila je da je procenat ispitanika koji bi sada glasali za nezavisnot upozoravajući jer kako je objašnjeno, govori o tome da je „nemirenje da nezavisnom državom još vrlo prisutno.“
Anketa je ipak pokazala da ubjedljiva većina građana, oko 62 odsto, ima pozitivan stav prema državnim simbolima Crne Gore.