Svijet

AP: Usred tenzija sa Ukrajinom, Putin šalje glavnog obavještajca na Balkan

Sve oči uprte su u Ukrajinu i moguću rusku invaziju na tu državu, a predsjednik Rusije Vladimir Putin šalje glavnog obavještajca Nikolaja Patruševa na Balkan, gdje Moskva pokušava da zadrži svoj uticaj, prije svega preko svog saveznika Srbije - piše američka novinska agencija AP.

AP: Usred tenzija sa Ukrajinom, Putin šalje glavnog obavještajca na Balkan Foto: N1
N1/Beta/APIzvor

Srpski provladini mediji prenijeli su da će se sekretar Saveta bezbjednosti Rusije Nikolaj Patrušev sastati 28. februara u Beogradu sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, dodaje agencija, kao i da se zvanična Moskva nije oglasila po tom pitanju.

Zvaničnici iz Albanije, Bosne i Hercegovine i Kosova odbacili su navode da borci sa tih teritorija idu kao plaćenici u Ukrajinu na čijoj se strani bore protiv proruskih separatista. O tim navodima koje je ranije iznio ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov, najavljeno je da će biti riječi na sastanku Vučića i Patruševa.

O tome se, piše AP, razgovaralo i na sjednici Savjeta bezbjednosti kojom je danas predsjedavao Vučić.

U Ukrajini je ranije na frontu bilo i Srba, ali na proruskoj strani, dodaje AP.

Srbija je zvanično proglasila neutralnost u tenzijama na istoku Ukrajine. Međutim, srpski mediji pod kontrolom države direktno podržavaju Moskvu u krizi, "prenoseći rusku propagandu bez ikakvih pitanja", piše AP.

Iako formalno teži članstvu u Evropskoj uniji, Srbija je odbila da uskladi svoju spoljnu politiku sa njom i umjesto toga je ojačala svoje političke, ekonomske i vojne veze sa Rusijom i Kinom.

Vučić, predsjednik koji sve više naginje autokratiji, počeo je izbornu kampanju prošle sedmice za predstojeće izbore 3. aprila izjavom da sve dok je na vlasti Srbija nikada neće ući u NATO i da će održavati bliske veze sa Moskvom i Pekingom, navodi AP.

Ilustrujući sve jače veze između dva slovenska saveznika, Srbija i Rusija su nedavno oformili radnu grupu za borbu protiv narodnog revolta, poznatu kao "obojene revolucije", koje su najviši bezbjednosni zvaničnici dvije zemlje opisali kao instrument Zapada da destabilizuje "slobodne države", piše AP.

Agencija dodaje da su zapadni zvaničnici optužili Kremlj za "štetan" uticaj na Balkanu koji je doprinio rastu nacionalizma, koji prijeti da potkopa mir u BiH, ponovo pokrene oružani konflikt zbog Kosova koje se od Srbije otcijepilo 2008, i isprovocira političke nevolje u članicama NATO Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori.

Moskva redovno poriče ove tvrdnje, mada podstiče to da BiH, Srbija i Kosovo nikada ne uđu u NATO.

BiH je u sred političke krize, a ministri spoljnih poslova EU u Briselu razgovaraju o načinima da se smanje tenzije i spriječi mogući raspad etnički podijeljene balkanske zemlje. Bosanski Srbi, koji imaju podršku Srbije i Rusije, prijete da će napustiti tu federaciju, navodi AP.

Portal Analitika