
Na preporuku vaseljenskoga patrijarha Vartolomeja, 25. juna 2019. arhiepiskop Evstratij je ispred Sinoda Pravoslavne crkve Ukrajine bio u povjerljivoj misiji kod Amfilohija Radovića u Cetinjskome manastiru.
Mimo prethodnoga znanja Patrijaršije Srbije ili Moskovske patrijaršije, razgovarali su tri i po sata. Od strane poglavara Pravoslavne crkve Ukrajine, mitropolita kijevskoga i cijele Ukrajine Epifanija Dumenka, Amfilohije je pozvan u Kijev. „S nestrpljenjem očekujemo taj čas kada ćemo s Vama da se pričestimo iz jedne Evharistijske Čaše”, poručio je Amfilohiju Epifanij.
Mitropolit Amfilohije i arhiepiskop Evstratij Zorja su i zajednički ručali u Cetinjskome manastiru. Amfilohije je od Evstratija dobio poklone – ikonu i kalendar Pravoslavne crkve Ukrajine. Evstratija su, nakon toga, odvezli u Podgoricu i tu je on obišao srpski saborni hram.
Prethodno, 2010. godine, Evstratij je bio u delegaciji Kijevske patrijaršije gost arhiepiskopa cetinjskoga i mitropolita crnogorskoga Mihaila Dedeića i Crnogorske pravoslavne crkve. Kijevska patrijaršija je jerarhijski stožer krajem 2018. ustrojene Pravoslavne crkve Ukrajine, kojoj je Vaseljenska Majka-Crkva početkom 2019. dodijelila tomos o autokefaliji.
Povodom ustoličenja eparhijskoga arhijereja crnogorsko-primorskoga Crkve Srbije na Cetinju uz policijsko nasilje, Evstratij se, dakle, oglasio na svojoj veoma čitanoj fejsbuk stranici:
„Patrijarh srpski Porfirije i novi mitropolit Srpske crkve u Crnoj Gori Joanikije stigli su helikopterom i pod pojačanim specijalnim snagama ušli u Cetinjski manastir da završe ustoličenje.
Lično sam čuo u razgovoru sa prethodnim mitropolitom SPC Amfilohijem: ‘Nema crnogorskoga naroda – postoji samo jedan srpski narod, i zaseban narod koji su izmislili političari kako bi podjelili Srbe’.
Pa ako ‘nema Crnogoraca’ - od koga su srpski patrijarh i njegov arhijerej tako jako zaštićeni?”
Na pitanje da li jerarhija Crkve Srbije i dalje živi u simulakrumu „ateističke Jugoslavie, baš kao što neki od nas (u Ukrajini – prim) još žive u SSSR–u”, arhiepiskop Evstratij odgovara:
„Mislim da ne, ali duh ‘Velike Srbije’ – ne Titove Jugoslavije, već one koja je postojala prije Drugoga svjetskoga rata – vrlo duboko je prodro u SPC”.
Da li srpska parola „Nema Crnogoraca!", kako se navodi, „podśeća na metodologiju izjava kremaljskih ‘istoričara’ o Ukrajini?”
„Takve izjave imaju jedan korijen – imperijalno razmišljanje!”, piše Evstratij.
„Vjera, međutim, ne poriče nacije i ne ćera čovjeka da bira – vjeru ili naciju. Vjerovatno ste kod apostola Pavla čitali o požrtvovanoj ljubavi, da su svi narodi u Gospodu isti”.
U Crkvi, rekao je Sveti apostol Pavle, „nema Grka ni Čivutina, obrezanja ni neobrezanja, divljaka ni Skita, roba ni slobodnjaka, nego sve i u svemu Hristos“(Kol. 3, 11).