Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Asocijacija Spektra: U Boreljevom izvještaju naglašena neophodnost usvajanja zakona koji će unaprijediti ljudska prava

Asocijacija Spektra: U Boreljevom izvještaju naglašena neophodnost usvajanja zakona koji će unaprijediti ljudska prava

Pozivaju na hitno usvajanje Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja, koji bi velikim dijelom doprinio unapređenju zakonodavnog okvira za zaštitu ljudskih prava

Asocijacija Spektra: U Boreljevom izvještaju naglašena neophodnost usvajanja zakona koji će unaprijediti ljudska prava Foto: PR Centar
Portal AnalitikaIzvor

“Prema izvještaju o ljudskim pravima Evropske Unije za 2023, visoki predstavnik Borelj naglasio je da su određene zakonodavne promjene neophodne, posebno u oblasti nediskriminacije. Najugroženije grupe u društvu – Romi i Egipćani, osobe sa invaliditetom i LGBTI osobe – i dalje su izložene diskriminaciji, govoru mržnje i zločinima iz mržnje”, naveli su iz Asocijacije Spektra. 

Kako dodaju, ovi izazovi zahtijevaju hitnu pažnju i odlučne akcije kako bi se obezbijedila jednakost i pravda za sve građane Crne Gore. Stoga, iz Asocijacije Spektra pozivaju na hitno usvajanje Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja, koji bi velikim dijelom doprinio unapređenju zakonodavnog okvira za zaštitu ljudskih prava.

“Ovaj zakon omogućio bi svim građanima i građankama Crne Gore da slobodno izraze svoj rodni identitet, otklanjajući pritom nazadni i nehumani zahtjev sterilizacije i ostalih medicinskih postupaka, kako bi njihov rod bio prepoznat. Ovim zakonom garantovano je pravo na dostojanstvo i privatnost, a doprinio bi nediskriminaciji i prevenciji nasilja, kao i većem prihvatanju i uključivanju u društvo. Pored toga, ovaj zakon je u skladu sa evropskim standardima i preporukama, čime bi Crna Gora pokazala svoju posvećenost evropskim vrijednostima i principima ljudskih prava”, ukazuju oni.

Prema sveobuhvatnom pregledu stanja ljudskih prava i demokratije u Crnoj Gori, izvještajem se, kažu, ističe da je zakonodavni i institucionalni okvir o osnovnim pravima uglavnom uspostavljen, ali da su potrebni dodatni napori za potpunu primjenu ovog okvira.

“Pozivamo sve relevantne institucije i donosioce odluka u Crnoj Gori da preduzmu potrebne korake kako bi se unaprijedio zakonodavni okvir i osiguralo poštovanje prava svih građana, bez obzira na njihov etnički, socijalni ili rodni identitet. Samo kroz dosljednu primjenu zakona i kontinuiranu borbu protiv diskriminacije možemo graditi društvo u kojem svi imaju jednake mogućnosti i prava”, naglašavaju iz Spektre.

Portal Analitika