
Često nas privlače rijetki nalazi na neočekivanim mjestima, kao i arheološka iskopavanja koja bacaju svijetlo na prošlost čovječanstva. Ove godine nije bilo tajanstvenog monolita u pustinji, ali bilo je nekih nevjerovatnih nalaza, malih poput traga insekata u poznatom umjetničkom djelu, ali i velikih kao cijeli grad.
U nastavku, donosimo 12 najuzbudljivijih umjetničkih i arheoloških otkrića 2021. godine, prema pisanju CNN-a.
Jedan prsten (da spriječi mamurluk)
Zlatni i ljubičasti prsten s ametistom, koji je možda bio nošen za sprječavanje mamurluka, pronađen je na mjestu gdje se nekada nalazila jedna od najvećih poznatih drevnih vinarija, objavila je u novembru Izraelska uprava za antikvitete.
Dragulj se nalazio u izraelskom gradu Yavne, sasvim blizu ostataka skladišta u kojem su se nalazile posude za vino poznate kao amfore. Vlasnik prstena je vjerovatno bio bogati Vizantijac koji je živio između 3. i 7. vijeka (i vjerovatno bi se iznenadio kada bi saznao da i dalje tražimo dobar lijek za mamurluk, 1.500 godina kasnije).
Poklonstvo mudraca
Izgubljena Rembrantova slika otkrivena je nakon što je oštećena i poslata na restauraciju.
Kada je 2016. godine umjetničko djelo palo sa zida u rimskoj seoskoj kući, ono što je počelo kao direktan zahtjev za restauracijom pokrenulo je neočekivani lanac događaja. Ispostavilo se da je to izgubljena Rembrantova slika, za koju se nekada vjerovalo da je preživjela samo kroz kopije koje su čuvane u velikim institucijama.
Ovog ljeta, Fondacija italijanske baštine potvrdila je da je "Poklonstvo mudraca", ulje na papiru postavljeno na platno, original koji je napravio holandski majstor. Rembrant je to djelo naslikao 1632-33. godine, a ono prikazuje tri mudraca koji prvi put susrijeću dijete Isusa.
Drevni grad se polako otkriva
Šta je bilo najveće otkriće godine? Čitav grad star 3.000 godina, najveći koji je otkriven u Egiptu, iskopan je ispod pijeska. Arheolozi su započeli iskopavanje "Atonovog uspona", koji je otkriven na zapadnoj obali Luksora, u jesen 2020.
"Otkriće ovog izgubljenog grada drugo je najvažnije arheološko otkriće od Tutankamonove grobnice", rekla je Betsy Bryan, profesor egiptologije na Univerzitetu Johns Hopkins.
Od aprila, arheolozi su otkrili veći dio južne polovine grada, pronašavši netaknute kuće sa zidovima visokim do tri metra, veliku pekaru i grobnicu na kojoj se nalazi skelet.
Prostorije u domovima bile su ispunjene grnčarskim posuđem, alatom za predenje, tkanje i pravljenje stakla, kao i nakitom, "kao da su ih juče ostavili drevni stavovnici", navodi se u saopštenju.
Bradavičasta svinja dobija svoje
Nakon izvanrednog nalaza u indonežanskoj pećini na ostrvu Sulawesi, smatra se da je prikaz bradavičaste svinje najstarija sačuvana slika životinje. Najmanje 45.500 godina staro, arheolozi su identifikovali bradavičastu svinju na umjetničkom djelu kao takvu zbog njenih izbočina nalik na rogove. Scena boje crvenog okera prikazuje tri svinje zajedno, od kojih jedna možda posmatra borbu između svoja dva pratioca.
Ovo otkriće, kao i druga nedavna otkrića iz pećina u istoj regiji, uključujući scenu lova od prije 43.900 godina koja prikazuje hibride ljudi i životinja, učvrstila su važnost Indonezije u ranoj ljudskoj istoriji. Dugo se smatralo da su apstraktni simboli pronađeni u Evropi najstarija djela pećinske umjetnosti.
Zlatna maska iz žrtvene jame
Ova zlatna maska jedna je od 500 relikvija nedavno otkrivenih na lokaciji od 4,6 kvadratnih milja u jugozapadnoj Kini.
U junu je laka zlatna maska bila jedna od više stotina predmeta koji su nedavno iskopani iz grupe žrtvenih jama na jugozapadu Kine, na arheološkom lokalitetu Sanxingdui u blizini Čengdua. Hiljade artefakata pronađeno je na lokaciji od 4,6 kvadratnih je lokalni farmer slučajno locirao prije 100 godina.
Prema državnoj novinskoj agenciji Xinhua, maska je vjerovatno bila dio veće bronzane glave napravljene tokom kasne dinastije Shang, čija je vladavina okončana 1046. godine prije nove ere. Među ostalim otkrićima bile su relikvije od slonovače, bronzane figurice i nož od žada.
Venecijanske perle
Danas se vjeruje da su venecijanske perle veličine borovnice, koje su iskopane na sjeveru Aljaske sredinom 2000-ih, najraniji poznati predmeti evropskog porijekla u Sjevernoj Americi, koji prethode putovanju Kristofera Kolumba preko Atlantika.
U januaru je Univerzitet Aljaske Fairbanks objavio studiju u kojoj su istraživači otkrili da su perle možda stigle između 1440. i 1480. godine, decenijama prije nego što je Kolumbo otplovio 1492. godine.
Prema univerzitetu, Venecija je održavala trgovačke puteve ka Aziji tokom 1400-ih, a perle su možda putovale Putem svile prema Kini prije nego što su krenule na ruski Daleki istok, a zatim preko Beringovog moreuza do Arktika.
Neke venecijanske perle veličine borovnice otkrivene su na Punyik Pointu na Aljasci, poznatom arheološkom nalazištu koje se nalazi na drevnom trgovačkom putu.
Ali, to nije sve...
U martu je izraelska vlada objavila da su arheolozi koji su radili u Judejskoj pustinji pronašli desetine fragmenata svitka s Mrtvog mora koji sadrže biblijski tekst.
Takođe u martu, istraživači su objavili da su identifikovali mural star 3.200 godina koji prikazuje boga pauka koji drži nož, koji je otkriven u sjevernom Peruu 2020. godine.
U maju, otkrivena je 2.000 godina stara mermerna glava mladog Augusta Oktavijana, prvog rimskog cara, u italijanskom gradu Izerniji, tokom popravke teško oštećenog srednjovjekovnog zida.
U avgustu nova DNK analiza otkrila je da je ratnik pronađen u grobu iz gvozdenog doba u Finskoj možda bio nebinaran.
U oktobru je Muzej umjetnosti u Dalasu izložio nova otkrića o slikama maslinika Vinsenta Van Goga, uključujući trag insekta koji je, nažalost, sletio u njegovu boju, koji pružaju dokaze o tome gdje je barem jedno od djela moglo nastati.
U novembru su arheolozi izjavili da vjeruju da su pronašli jedan od izgubljenih egipatskih "hramova sunca", koji datira iz sredine 25. vijeka prije nove ere, ispod drugog hrama u Abu Gurabu.
***
Autor članka je Jacqui Palumbo, novinar CNN-a