Svijet

Radnu snagu traže na Zapadnom Balkanu

Austrija: Hljeb poskupljuje 20 odsto, nedostaju radnici iz Ukrajine za žetvu

Hljeb i peciva će u Austriji poskupjeti za do 20 odsto, najavljuje predstavnik austrijskih pekara Jozef Šrot.

Austrija: Hljeb poskupljuje 20 odsto, nedostaju radnici iz Ukrajine za žetvu Foto: Depositphotos
TanjugIzvor

"Poskupljuje brašno, a time i hljeb, zemičke i sva peciva. U zavisnosti od proizvoda, računamo sa skokom cijene između 10 i 20 odsto. Ne možemo drugačije", objasnio je Šrot za dnevnik "Esterajh".

Rekao je da nijesu samo sirovine osjetno poskupjele, već i energenti.

"Moram hljeb da ispečem i onda i isporučim. I tu imamo troškove", naveo je Šrot.

Traže radnu snagu na Zapadnom Balkanu

Ministarka poljoprivrede Austrije Elizabet Kestinger očekuje da će ove godine doći do potpunog izostanka radne snage iz Ukrajine za žetvu u Austriji.

Ona je naglasila da zbog rata u Ukrajini Austrija ne može da računa na poljoprivrednu radnu snagu iz te zemlje.

Zbog toga, ističe, pokušava da se nađe zamjena na Zapadnom Balkanu.

Ministarka odbrane najavila "paket za čuvanje neutralnosti"

Ministarka odbrane Austrije Klaudija Taner najavila je paket mjera za investicije u odbranu zemlje. Ona kaže da se mora uspostaviti "paket za čuvanje neutralnosti " u vrijednosti od milijardu eura za naredne godine, sa kojim bi trebalo nadomjestiti izostala ulaganja proteklih decenija, a dodatno traži da do 2027. odbrambeni budžet bude podignut na 1,5 odsto BDP-a.

"Paketom za čuvanje neutralnosti", ako prođe parlamentarnu proceduru, bio bi uspostavljen odbrambeni budžet koji Austrija do sada nikada nije imala. Tako bi 1,5 odsto BDP-a značilo šest milijardi eura godišnje za vojsku, a trenutni odbrambeni budžet iznosi 0,6 odsto BDP-a, što je 2,7 milijardi eura.

Poređenja radi, na vrhuncu Hladnog rata budžet odbrane Austrije bio je na oko 1,2 odsto BDP-a.

Čak se razmatra i mogućnost da visina budžeta za odbranu bude unijeta u Ustav.

U proteklih 30 godina austrijska vojska je bila suočena sa stalnim smanjenjem svog budžeta. Poslednji put odbrambeni budžet bio je iznad jedan odsto BDP-a 1988.godine. Najmanji odbrambeni budžet Austrija je imala 2015. godine pod ministrom Geraldom Klugom sa 0,5 odsto BDP-a. Tada je vojska bila u velikim problemima, i nije imala novca ni za pokrivanje potrebe goriva, pa su brojna vozila ostajala u kasarnama. Usljed migrantske krize 2016. je tadašnji ministar odbrane Hans Peter Doskocil blago povećao budžet za odbranu na nivo od 0,6 odsto BDP-a.

Samo je u više navrata, zbog nabavke Eurofajtera ili novih helikoptera, bilo više novca za vojsku, ali to su bili vanredni troškovi, ne i povećanje budžeta.

Portal Analitika