Plate određenog dijela zaposlenih, odnosno direktora, pomoćnika i savjetnika u Javnom servisu izazivaju veliku pažnju javnosti, naročito nakon što je objavljen karton generalnog direktora Borisa Raonića u Agenciji za sprečavanje korupcije, koji pokazuje da je njegova plata tokom prošle godine bila 3.482,25 eura, te da je imao i 30 eura mjesečnog dodatka.
Pobjeda je juče objavila i aneks ugovora koji je potpisan 24. oktobra a zaveden 27. istog mjeseca, objavljenog na društvenim mrežama, a za koji je potvrđena autetičnost od strane menadžmenta - prema kojem Vladana Vučinić, savjetnica v.d. direktorice Marije Tomašević zbog povećanog obima posla primati dodatak na osnovnu platu 1.350 eura naredne dvije godine, što sa njenom osnovnom platom čini oko 2.300 eura mjesečno.
Pobjedi je prekjuče, nakon pitanja poslatih menadžmentu, naknadno nezvanično iz te kuće rečeno da je Vučinić u petak potpisala, kako tvrde, novi, korigovani ugovor te da će joj ukupna primanja biti - 1.300 eura
Dodatke u iznosu od dvije prosječne plate u RTCG svakog mjeseca primaju, bez obzira na ostvarene rezultate, v. d. direktorica Televizije Marija Tomašević i direktor Radija Milan Knežević, što je problematizovala i Državna revizorska institucija u svom izvještaju iz jula. Prosječna plata u RTCG je 800 eura.
Hermetične institucije
Damir Nikočević, koordinator za razvoj u Centru za građansko obrazovanje, je Pobjedi kazao su po osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama dva puta slali zahtjeve RTCG da im se dostave izvještaji o zaradama zaposlenih, u aprilu i julu, ali da nije bilo odgovora iz te medijske kuće, niti je reagovala Agencija za zaštitu ličnih podataka kojoj su zbog toga uputili žalbe.
CGO nije dobio nikakav odgovor od AZLP na žalbe povodom ćutanja RTCG, a koje su uputili u maju i početkom oktobra.
Rok za odgovor po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama je 15 dana.
CGO je, kazao je Nikočević, 7. jula 2023. godine, poslao zahtjev koji se odnosi na iznose mjesečnih zarada direktorice TVCG Marije Tomašević, direktora Radija Crne Gore Milana Kneževića, pomoćnice generalnog direktora za finansijske i pravne poslove Tijane Vujošević, pomoćnika generalnog direktora za program Mitra Rakčevića, pomoćnika generalnog direktora za tehniku Dejana Vujovića, glavnog i odgovornog urednika Prvog programa TVCG, šefa deska portala RTCG Marka Vešovića.
Tražili su iznose zarada od 1. januara do 30. juna 2023. godine, u neto i bruto iznosu, po pojedinačnim mjesecima, kao i iznose drugih nadoknada koje su ova lica prihodovala po svim drugim osnovama van zarade - premije, nadoknade za rad u komisijima, pokriveni iznosi telefonskih računa, goriva, dnevnica i sl.
- Ni nakon četiri mjeseca, dakle skoro 120 dana, nijesmo dobili odgovor od RTCG, čime je odavno prekršen zakonski rok od 15 dana za dostavljanje tih informacija - kazao je Pobjedi Nikočević.
Žalbu Agenciji za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama zbog povrede pravila postupka – ćutanja administracije poslali su 3. oktobra 2023. na koju još uvijek nijesu dobili odgovor.
- I ranije smo sličan zahtjev, po kojem smo tražili iznose svih plata i nadoknada generalnog direktora i direktora TVCG, poslali 10. aprila 2023. godine, a žalbu Agenciji zbog povrede pravila postupka ćutanja administracije smo poslali 4. maja 2023. godine. Ni na to nemamo odgovor AZLP - kazao je Nikočević.
Nepoštovanjem Zakona o slobodnom pristupu informacijama i skrivanjem podataka od javnog značaja, RTCG je nastavio sa praksama prethodnih menadžmenata koji karakteriše netransparentnost i hermetička zatvorenost za svaku kritiku.
Reagovala DRI
Državna revizorska institucija (DRI) je u julu objavila izvještaj u kome je dala uslovno mišljenje na finansije i pravilnost poslovanja RTCG tokom 2021. godine.
Među preporukama koje prema DRI nijesu u potpunosti realizovane je i ona da RTCG treba da donese posebni akt kojim bi se uredili uslovi i način ostvarivanja prava na varijabilni dio zarade zaposlenih.
DRI je, između ostalog, istakla da je RTCG donijela Pravilnik o dijelu zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu, ali da njime nije precizirano ko ocjenjuje, predlaže i odobrava uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu generalnog direktora, direktora Radija Crne Gore i direktora Televizije Crne Gore.
Članom 7 Pravilnika propisano je da generalnom direktoru RTCG može pripasti i uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu, najviše do iznosa tri prosječne neto zarade u RTCG , članom 8 da direktoru RCG i direktoru TVCG pored osnovne zarade može pripasti i uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu, najviše do iznosa dvije prosječne neto zarade u prethodnom mjesecu, ostvarene u RTCG.
DRI je naglasila da se taj dodatak isplaćuje svakog mjeseca u maksimalnom iznosu, bez ocjene učinka, odnosno ostvarenih rezultata u radu.
Marijana Camović-Veličković, zamjenica predsjednika Savjeta RTCG, kazala je Pobjedi da DRI i dalje nije uspjela da utvrdi kako se obračunavaju zarade u RTCG, ko predlaže i određuje, i na osnovu kojeg doprinosa radu, varijabilni dio zarade i to je dio koji se očigledno namjerno drži u mraku.
- Ono na što su jasno ukazali i tako potvrdili ono što se do sada znalo ali nezvanično je to da generalni direktor, direktori TVCG i RCG svakog mjeseca, bez obzira na radni učinak dobijaju maksimalan varijabilni dio koji su sami sebi odredili - kazala je Camović-Veličković.