Ekonomija u 2025. godini, kaže Baćović, će biti izazov, jer je upitno šta će se desiti sa, ističe ona,izvozom u Crnoj Gori.
„Mi ćemo u 2025.godini vjerovatno imati pad izvoza roba, zbog situacije sa električnom energijom, i deficitom u energetskom bilansu. Takođe, postoje najave, i neka čak procjena, da će u 2025.godini Crna Gora uvoziti električnu energiju, umjesto izvoza koji je bio karakterističan posljednjih par godina, tako da će spoljnotrgovinska razmjena definitivno biti lošija nego što je to bio slučaj sa 2024. godinom, a i u 2024. godini smo imali pad spoljnotrgovinske razmjene, tako da će taj uvozno izvozni dio roba biti malo pogoršan u 2025. godini. To može, djelimično, da ispegla rast izvoza usluga, konkretno turizma, ali evo turističku sezonu je vrlo teško predvidjeti, vidjećemo šta će biti u 2025. godini, jer smo u 2024. imali pad prihoda u odnosu na onu prethodnu, tako da je ta komponenta agregatne tražnje, i taj faktor rasta prilično neizvjestan i upitan“, rekla je Baćović.
Druga veoma važna komponenta, objašnjava Baćović, jeste investiciona aktivnost, investiciona potrošnja, ističe ona, apo nekim procjenama najavljuje se mogući rast, kako kaže, od 5 do 10 posto.
„To je rast koji je nedovoljan za neki intenzivniji rast u Crnoj Gori. Ono što će biti interesantno vidjeti jeste šta će se desiti sa zalihama. Vjerovatno ste primijetili da u posljednje dvije godine imamo izuzetno visok rast zaliha u Crnoj Gori, koji ide ka skoro 10 posto BDP-a, i šta će biti sa tim zalihama u 2025. godini, mislim, da će u značajnoj mjeri opredijeliti BDP, jer je riječ o visokoj vrijednosti, da li će one biti uključene u ekonomske tokove, da li će i dalje rasti, veoma je neizvjesno, tako da je ta komponenta takođe problematična. Ono što je jedino izvjesno je to da će rasti lična potrošnja, s obzirom da se desio rast zarada u novembru prethodne godine, međutim, taj rast lične potrošnje može da generiše rast BDP-a 1,5 do 2 posto, zbog naše visoke zavisnosti. Tako da ove procjene Svjetske banke od oko 3 posto jesu realne, ali ono što ja mislim je to da u ovoj fazi Crnoj Gori treba značajno intenzivniji rast, najmanje 4 posto, pa čak i 5, a mislim da u 2025.godini mi za to, barem prema trenutnoj situaciji, još uvijek nemamo uslova“, istakla je Baćović.
Crna je prije 15-ak godina imala veću robnu proizvodnju, kaže Baćović, a to podrazumijeva poljoprivrednu proizvodnju, prerađivačku industriju, dodaje ona, proizvodnju rude i kamena, proizvodnju električne energije, i, kako navodi, vodosnabdijevanje i građevinarstvo.
„Recimo 2006. godine svi ovi robni sektori činili su 20 posto BDP-ja, u 2023. godini njihovo učešće palo je na 16 posto. Tako da mi jesmo imali veću robnu proizvodnju nego što je imamo danas, jer se proizvodnja vremenom smanjila i aktivnosti su se pomjerile ka uslugama. Mi imamo izuzetno visok rast trgovine i ugostiteljstva, tako da se gro ekonomije Crne Gore pomjerio ka tim djelatnostima. Mislim da imamo šanse da se opet vratimo, barem, na taj nivo tako što će se intenzivirati i poljoprivredna proizvodnja, ali ne samo ona, već i prerađivačka industrija. Crna Gora bi imala kapaciteta da proizvodi gotove proizvode, ne morajuto sad biti u ovim uslovima, u ovom trenutku, visoko sofisticirani tehnološki proizvodi, ali recimo prerađivačka industrija u prehrambenoj proizvodnji, ili nekim manje tehnološko intenzivnim sektorima, moglo bi se organizovati“, zaključila je Baćović.