“Dva lidera su detaljno diskutovala o stanju događaja u Gazi, izraelskom napretku u smanjenju sposobnosti Hamasa i drugih terorističkih elemenata i nastavku diplomatskih napora regionalnih vlada i Sjedinjenih Država”, prenijeli su izraelski mediji američki izvještaj o tom razgovoru.
Poslije deset dana žestokih sukoba Izraela i Palestinaca, bio je to najveći Bajdenov javni pritisak na saveznika SAD.
Iako pritisak raste i na Bajdena da učini više jer je broj poginulih u sukobu premašio 200, on je do danas izbjegavao da vrši pritisak na Izrael direktnije i javno za prekid vatre.
Njegova administracija je umjesto toga vodila “tihu intenzivnu” diplomatiju i nekoliko puta blokirala saopštenje Savjeta bezbjednosti o neophodnosti prekida vatre.
To je dovelo i do protivljenja unutar predsjednikove, Demokratske stranke, čije su desetine poslanika zahtijevale prekid vatre smjesta.
Netanjahu nije pokazivao da planira da obustavi izraelske napade na lidere Hamasa i tunele za snabdijevanje, i danas rekao stranim ambasadorima da je moguće osvajanje Gaze, dok za sada nastoji da “silom odvrati” neprijatelja.
U sukobu koji je izbio 10. maja, najgorem od rata 2014. godine, zasad je poginulo 12 ljudi u Izraelu, a 219 u Gazi gdje je sve manje medicinskog materijala i goriva, pijaće vode i struje.