Balkon Europe – kako to zgodno zvuči, zar ne? Dobra vijest je da i postoji, a nalazi se u njemačkom gradu Drezdenu.
Riječ je o tzv. terasi Bruhl koja se proteže iznad i duž obala rijeke Elbe, nedaleko od Trga Neumarkt. Ovo je popularno okupljalište i šetalište na kojem je – naročito za sunčanog vremena – izazov pronaći mjesto pod suncem ili mjesto u kafiću.
Terasa je originalno bila dio gradskog utvrđenja renoviranog u 16. vijeku, a ime je dobila po poljsko-saksonskom državniku i članu ugledne porodice, Hajnrihu fon Brilu. Osim što je posjedovao gradski dvorac s galerijom i pripadajućim vrtovima, imao je i rekordne količine satova, vojnih prsluka, perika, šešira… Klasika, sve što je potrebno jednom muškarcu u to doba.

Nažalost, kao i brojni drugi dijelovi grada, terasa je stradala u savezničkom bombardiranju Drezdena u Drugom svjetskom ratu. Tokom napada britansko-američkih snaga u februaru 1945. godine na grad je bačeno čak 3.900 tona bombi, pri čemu je ubijeno oko 24.000 ljudi. Do danas je Drezden ostao simbol za gotovo potpuno uništenje grada.
Nakon rata terasa je obnovljena – posao je obavljen kvalitetno, pa bi se moglo reći da je terasa maksimalno moguće vjerna originalnom izdanju. Danas je ovo jedna od glavnih atrakcija grada kojeg zovu „Firencom na Elbi“. Oduševljava izgledom i arhitekturom jer je obnovljen s koliko god je to originalnog materijala bilo moguće kako bi se sačuvao duh starih vremena.

U skladu s time je i nadimak „Balkon Europe“, koji je stekla u 19. vijeku zahvaljujući slavnom Geteu. Stoga, kada krenete u šetnju Drezdenom, posjetite i Bruhlovu terasu te se opustite na klupicama s panoramskim pogledom na rijeku i grad koji je pobijedio ratne strahote.