Svijet

Bangkok: „Crveni komandant“ podlegao ranama

Izvor

Preminuli general je, kako javlja BBC, bio glavni vojni savjetnik antivladinim demonstrantima utaborenim u utvrđenju koje su podigli u glavnom gradu.

U Bangkoku su, u međuvremenu nastavljeni sukobi vojske i demonstranata i izvještava se da je pucano na jedan od luksuznih hotela u gradu.

Nemiri su se, uz to, proširili i na još tro oblasti izvan prestonice; u severnom gradu Čijang Maiju spaljen je jedan vojni autobus.

Tajlandska vlada je demonstrantima uputila ultimatum da do popodneva po lokalnom vremenu, u ponedjeljak, prekinu da pružaju otpor.

Tajlandske vlasti su, u međuvremenu, odbile bilo kakvo strano miješanje, uključujući i posredovanje Ujedinjenih nacija, u konfrontaciji sa antivladinim demonstrantima.

Od četvrtka je, u sukobima vojske i demonstranata, poznatijih kao "crvene košulje", u nekim od centralnih dijelova Bangkoka, poginulo oko 30 ljudi.

Vojska je opkolila utvrđeni tabor demonstranata u centru Bangkoka; nešto ranije, demonstranti su ponudili da razgovaraju pod uslovom da u tome posreduju UN i da vladine trupe budu uklonjene s ulica.

Iako su odustale od uvođenja policijskog časa, vlasti održavaju pritisak na demonstrante a vojska je saopštila da će u nekim djelovima grada upotrebljavati i bojevu municiju.

Vlada kaže da je vojna akcija i dalje jedini način da se okončaju neredi.

Demonstranti, koji su lojalni bivšem premijeru Taksinu Šinavatu koga je prije četiri godine zbacila vojska, zahtijevaju raspuštanje parlamenta i raspisivanje novih izbora.

Tajlandske vlasti su u nedjelju pozvale žene i starije demonstrante, koji od marta protestuju u centru Bangkoka, da napuste svoje utvrđenje do ponedjeljka posle podne.

Vlasti su takođe zamolile Crveni krst da pomogne i privoli demonstrante da napuste kamp, odakle pozivaju na ostavku premijera Abhisita Vedžadžive.

Jedan od vođa protesta rekao je da je Tajland na ivici građanskog rata.

Nekoliko stotina demonstranata se sad okupljaju u drugom dijelu grada.

Vojnici su zauzeli položaje duž puta koji vodi do demonstrantskog tabora, odakle, kako kažu očevici, pucaju u pravcu svakog ko im se približi.

Premijer Abhisit je odložio početak novog školskog polugodišta u Bangkoku za nedjelju dana.

Tajlandska televizija je pokazala kako žene i deca napuštaju mesto protesta.

Vojnici su u subotu opkolili utvrđenje antivladinih demonstranata, u pokušaju da se odsijeku i da im se prekine dostava namirnica.

Tajlandski premijer Abhisit Vedžadživa rekao je, u televizijskom nastupu u subotu, da je vojna akcija jedini način da se okončaju protesti, dodavši da manjina crvenokošuljaša koja se protivi razgovorima rizikuje stabilnost zemlje. "Mi se nećemo povući," dodao je on.

Vlasti su nešto ranije odbacile mogućnost pregovora sa frakcijom crvenokošuljaša od nekoliko hiljada ljudi, koja se zabarikadirala uz pomoć gomila bambusa, betonskih ploča, bodljikave žice i zapaljenih guma.

Vojska je ranije danas taj deo grada proglasila zonom oružanog sukoba, i upozorila da bi mogla da podigne sopstveno utvrđenje.

Znakovi na kojima piše "Zabranjen ulaz" postavljeni su oko zabarikadiranog tabora, koji demonstranti drže od marta.

U samom taboru, vođa crenokošuljaša kaže da zalihe hrane ponestaju, ali da će potrajati još "danima".

Tajlandska vojska tvrdi da je situacija pod kontrolom i, uprkos haosu u centralnom Bangkoku, nema izvještaja o neredima u drugim djelovima grada.

 

 

Portal Analitika