Planirano je da se Baumartner u stratosferu vine u helijumskom balonu, a zatim skoči u specijalnom odijelu, da bi se u "slobodnom padu" spustio u pustinju na jugoistoku Novog Meksika.
Početak misije Red Bul stratos, u okviru koje će Baumgartner skočiti “sa ivice svemira”, u utorak je odgađana nekoliko puta zbog jakog vjetra. Kako sada stvari stoje, skok najvjerovatnije neće biti obavljen ni danas, jer su u Rozvelu u SAD, odakle bi balonom trebalo da poleti, i dalje jaki vjetrovi.
- Pošto sam tako dugo u ekstremnim poduhvatima, naučio sam da strah koristim kao svoju prednost - rekao je ranije Baumgartner. Strah mi je postao prijatelj. On me sprječava da odem predaleko preko crte - kaže ovaj avanturista.
Glavni cilj Red Bul Stratos projekta je da prikupi važne podatke koji bi naučnicima pomogli da poboljšaju sigurnost svemirskog putovanja i omoguće evakuaciju iz svemirske letilice na velikim visinama.
- Naravno, sve ovo je razočaravajuće, ali tu je novi balon i novi dan. U ovom trenutku komanda misije razmatra kada bi lansiranje moglo tačno da se obavi, a potom će se tek krenuti sa odbrojavanjem, navodi se u saopštenju.
Baumgartner će skokom pokušati da obori niz rekorda, kao što su najveća brzina pri slobodnom padu, najviši skok, najviši let balonom i najduži slobodni pad.
Baumgartner je do sada izveo BASE skokove sa najpoznatijih lokacija, među kojima su Petronas kule u Kuala Lumpuru i statua Isusa u Rio de Žaneiru, a preletio je i Lamanš.
- Sada se sve svodi na ono šta radimo i ono šta ćemo postići. Došli smo do ovog trenutka, nema šanse da sada odustanemo. Bez ovog skoka, moja karijera ne bi bila potpuna, rekao je Baumgartner.