On je za "Vijesti" rekao da se Cma Gora na indeksu slobode medija nalazi na 104. poziciji i da je u odnosu na prošlu godinu pala za 27 mjesta zbog brojnih tužbi protiv novinara, onemogućavanja pristupa informacijama, ekonomskih pritisaka i organizovanog kriminala.
Đukanović je prekjuče u Skupštini Crne Gore kritikovao izvještaj RSF i njihove ocjene o medijskim slobodama u Crnoj Gori okarakterisao kao neobjektivne. Dok je za premijera indikativno da je 2004, kada je ubijen urednik "Dana" Duško Jovanović, pozicija Crne Gore, koja je tada bila u zajednici sa Srbijom, bila mnogo bolja - nalazila se na 77. mjestu, Bazil nije iznenađen.
"Ubistva nijesu jedini kriterijum zbog kojeg možete izgubiti poene u indeksu. Moć sive ekonomije i organizovanog kriminala u Crnoj Gori se povećava i zato prije šest godina situacija nije bila toliko loša kao danas", objasnio je Bazil.
To što nema ubistava ne znači, istakao je on, da ne postoje prijetnje smrću u Crnoj Gori. Bazil je kazao da im se dosta novinara obraća zbog toga, ali da ne žele javnu reakciju RSF. Plaše se da bi to za njih moglo izazvati negativne posljedice na tri nivoa.
"Primiće prijetnje od pripadnika organizovanog kriminala, vlasti i neće više moći da rade jer medijske kuće neće željeti da sarađuju sa njima. Iako su profesionalci, mediji ne žele takve novinare jer se plaše da će im donijeti previše problema", objasnio je Bazil.
Bazil je, dok je prikupljao podatke za izvještaj, pet dana bio u Crnoj Gori i sastao se sa novinarima "Vijesti", "Dana", "Monitora", nezavisnim i radijskim novinarima, kao i sa blogerima.
"Željeli smo da se sretnemo sa ljudima iz vlasti i pružimo im priliku da daju svoje viđenje situacije. Ali, niko nije odgovorio na naš zahtjev za sastanak koji smo poslali Vladinom Birou za odnose s javnošću", kazao je Bazil.
On je dodao da su podatke za izvještaj dobili i od Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), ali i od Transparensi internešnela (TI) koji je ocijenio da se percepcija korupcije u Crnoj Gori pogoršala u odnosu na prošlu godinu. Sekuliću je bila nejasna metodologija izrade i Transparensijevog izvještaja.
Pozivajući se na ocjene TI i drugih organizacija koje se bave problemima organizovanog kriminala, Bazil je kazao da Cma Gora predstavlja jedna od "glavnih vrata kroz koja organizovani kriminal ulazi u Evropu".