Pored sve složenosti političkih odnosa tranzicija vlasti, prema njegovim riječima, ima izazove, ali mu se čini da je poruka pozitivna jer mu se čini da taj proces protiče mirno.
“U moru složenih političkih odnosa, polarizacija i podjela, koje usložnjavaju dijalog, mislim da je značajan razlog nemogućnosti vođenja valjanog dijaloga i dolaska do rješenja to što imamo kontinuirane izbore na lokalnom nivou”, rekao je Bečić i dodao da je međunarodna zajednica više puta ukazala na to da se kroz izbore na lokalnom nivou u različitim terminima dodatno polarizuje Crna Gora.
Ako u ovako polarizovanom društvu, kako je rekao, nešto ne promijenimo, "onda je jasno da ćemo imati kontinuirano vanredno stanje", te je neophodno da se stvore pretpostavke da potencijalno dođemo do rezultata koje treba da nas objedine.
“Trajanje mandata lokalnih skupština definiše Zakon o lokalnim samoupravama, ne Ustav”, naveo je Bečić.
Motivi su, kako je naglasio, krajnje iskreni i dobronamjerni.
“Nikome se ne uskraćuje pravo, već se i produžava mandat u određenim opštinama”, kazao je Bečić.
Poslanik Evropskog parlamenta Vladimir Bilčik je rekao da što se tiče izborne reforme, ona je u Crnoj Gori na agendi već niz godina i misli da je jasno uz dokumenata koje su usvojili u Evropskom parlamentu, a koje potvrđuje Evropska komisija, da podstiču napore da se konsoliduje izborni proces u zemlji.
“Pozdravljam činjenicu da se Skupština vratila, odnosno da će zasijedati bez bojkota. Pozdravljam nastavak rada Odbora za izbornu reformu. Izborna reforma je važno pitanje i takva reforma zaslužuje kontrolu javnosti, angažovanje svih relevantnih aktera i treba da dobije širouku podršku javnosti”, ističe Bilčik.
Prvi koraci ka izbornoj reformi su, kako je rekao, napravljeni, a poziva sve da se uključe u ovaj proces.