Društvo

Begović: Male plate i uslovi u kojima rade sudije razlog su deficitarnosti tog kadra

“Pod hitno se nešto mora uraditi! U ovakvoj situaciji mi nemamo elementarnih uslova za rad. Ništa nećemo napraviti ako se nešto hitno ne preduzme", poručio je on

Begović: Male plate i uslovi u kojima rade sudije razlog su deficitarnosti tog kadra Foto: Foto: Pobjeda/Mara Babović
Portal AnalitikaIzvor

Mora se ta Palata pravde, ili zgrada sudstva, na nekom adekvatnom prostoru sagraditi, kako bi se omogućilo sudijama u tim ozbiljnim predmetima, da na jedan civilizovan i adekvatan način obavljaju svoju tešku dužnost”, kazao je za Televiziju E, advokat Zdravko Begović.

Sudovima u Crnoj Gori nedostaje trenutno 67 sudija, to su kazali medijima iz Sudskog savjeta, a, kako su dodali, deficitarnosti kadra doprinosi nedovoljna zainteresovanost mladih pravnika.

Činjenica je da u Crnoj Gori pojedini sudovi nemaju čak ni sudija, kako kaže Begović, poput suda na Žabljaku, a u Višem sudu u Podgorici, podsjeća on, nedostaje deset, a u deficitu su i Apelacioni sud, sud u Baru, Kolašinu i Herceg Novom.

“Postavlja se potpuno logično pitanje kako izaći iz apsurdne situacije koja nije nastala za jedan dan, već je u kontinuitetu nagrizala crnogorsko sudstvo. Iskren da budem, niko nije razmišljao o tome, uvijek su bili preči politički ili neki drugi interesi, jer ne može sudstvo da se razvija bez podrške drzave”, ukazuje Begović.

Prema njegovim riječima, jedan od glavnih razloga zašto nedostaje veliki broj sudija je to što su plate sudijama relativno male.

“Ako je,recimo, sudiji Osnovnog suda u Podgorici plata 1.200 ili 1.300 eura za posao koji je strašno odgovoran i težak, a izuzetno rizičan, potpuno je jasno da će se svako od tih mladih ljudi pitati zašto bi obavljao takap posao pod žestokim pritiskom svakodnevnim za toliki novčani iznos, kad može u nekoj korporaciji ili dobrostojećoj kompaniji imati dvostruko više. Osim toga, uslovi u kojima rade sudije su loši. Ima kancelarija sudija koje su kao obične portirnice gdje nema tehničkih uslova da se boravi, a još manje da se sudi”m, istakao je on.

Ukazao je i na žestok pritisak od strane političkih aktera na rad tih sudija, koji je, kako kaže, u velikom broju slučajeva potpuno neosnovan i neopravdan. Onda imamo duge inicijalne odluke za mlade ljude koji postaju sudije, koje traju po godinu dana, i uslovi pod kojima se te odluke obavljaju… To su sve razlozi koji su doveli do toga i o kojoj ozbiljno izvršna vlast mora povesti računa, kako bi se izmijenili na jedan, praktično, komforniji način i dali šansu tim mladim ljudima da se opredjele za tako važan i odgovoran posao”, rekao je Begović.

U posljednje četiri godine Crna Gora je imala četiri ministra pravde, podsjeća Begović, i svaki je imao svoju koncepciju, u pogledu izgradnje Palate pravde od, kako navodi, lokacije pa do načina i namjene te zgrade.

“Pod hitno se nešto mora uraditi! U ovakvoj situaciji mi nemamo elementarnih uslova za rad. Ništa nećemo napraviti ako se nešto hitno ne poduzme. Dolaskom nove predsjednice Vrhovnog suda napravljen je pokušaj, jedna namjera da se improvizacijom popravi to stanje, tako da ćemo sada mi u specijalnom odjeljenju Višeg suda imati još dvije sudnice. I to će se koristiti sudnica Apelacionog suda,i sudnica Vrhovnog suda, koje su nešto veće od onih običnih sudnica, i moći će da se odvijaju određeni glavni pretresi”, zaključio je Begović.

Portal Analitika