Društvo

Begović: Nedostaje više od 60 sudija, odatle i neefikasnost sudova

"Nadležni državni organi moraju u najskorije vrijeme riješiti sistemske probleme vezane za formiranje Specijalnog suda, popunjavanja upražnjenih sudijskih mjesta i poboljšanja uslova za rad tužilaca i sudija", kaže advokat

Begović: Nedostaje više od 60 sudija, odatle i neefikasnost sudova Foto: Foto: Pobjeda/Mara Babović
RTCGIzvor

Rezultati reforme pravosuđa  tokom prethodne godine nijesu na zadovoljavajućem nivou, ocijenio je advokat i bivši predsjednik Advokatske komore Zdravko Begović.

On je u, razgovoru za Portal RTCG, naglasio da nadležni državni organi moraju u najskorije vrijeme riješiti sistemske probleme vezane za formiranje Specijalnog suda, popunjavanja upražnjenih sudijskih mjesta i poboljšanja uslova za rad tužilaca i sudija.

Begović smatra da se pod hitno mora nešto konkretno učiniti povodom izgradnje zgrade pravosuđa, u kojoj bi se mogla na adekvatan i bezbjedan način obavljati vrlo važna suđenja i krivični postupci koji su prioritetni.

"Iskren da budem nisam baš previše zadovoljan rezultatima tokom protekle 2024. godine. Prije svega zbog činjenice što u sudskom sistemu nedostaje više od 60 sudija, a nedostatak toliko velikog broja sudija mora imati za posljedicu neefikasan rad sudova", kazao je Begović.

Podsjeća na činjenicu da skoro četiri godine nismo imali predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore, što je, kako kaže, umnogome doprinijelo da nam stanje u sudovima bude lošije od očekivanog.

"Naravno ne možemo zaboraviti ni činjenicu da su prostorni kapaciteti, posebno u Višem sudu u Podgorici neadekvatni, te da iz tih razloga objektivno nije bilo moguće zakazivati glavne pretrese u rokovima koje predviđa zakon. Sve to, uz činjenicu da je tužilaštvo dostavilo veliki broj optužnica u kojima se pojavljuje veliki broj okrivljenih, je dovelo do toga da u predmetima organizovanog kriminala imamo mali broj prvostepenih presuda, a o pravosnažnim i da ne govorimo", ukazuje Begović.

Pohvalan učinak tužilaštva u borbi protiv kriminala i korupcije

Tužilaštvo je, kaže Begović, pokazalo visok stepen energičnosti i namjere da borba protiv organizovanog kriminalani korupcije bude prioritet uz činjenicu da je veliki broj tih optužnica podignut na osnovu materijala koji je dostavljen putem Interpola.

Upitan da li je Crnoj Gori neophodna Palata pravde, Begović smatra da se pod hitno, mora nešto konkretno učiniti povodom njene izgradnje.

"Mora se napraviti dobar projekat, adekvatna lokacija i krenuti intenzivno u izgradnju zgrade pravosuđa, u kojoj bi se mogla na jedan adekvatan i bezbijedan način obavljati vrlo važna suđenja i krivični postupci koji su prioritetni", istakao je on.

Od “Palate pravde” u stvarnosti ništa

Naglašava da su posljednjih četiri godine, četiri ministra pravde Crne Gore smatrali da je to jedan od njihovih primarnih zadataka, budući da ne postoje elementarni prostorni kapaciteti u kojima bi se mogli održavati glavni pretresi u predmetima organizovanog kriminala i korupcije, u kojima je optužen veliki broj lica.

Međutim, kako dodaje Begović, sve je ostalo na priči, bez konkretnih rezultata.

"Od navodne “Palate pravde” u stvarnosti nema ništa, pa se iz tih razloga, u nedostatku adekvatnog prostora, glavni pretresi odlažu na period od 30 do 40 , neki put i više dana, usljed čega nemamo suđenje u razumnom roku", zaključuje Begović.


Portal Analitika