Promocija knjige i dinamičan razgovor sa samim autorom pružio je odgovore na brojna pitanja koja zaokupljuju crnogorsku javnost duži niz decenija.
Između ostalog Belada je istakao da je pitanje položaja Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) „kao naše matice koja čini kontinuiranu identitetsku instituciju na kojoj počivaju temelji Crne Gore je pitanje kojem moramo sa pravnog aspekta prići ozbiljno“.
„U svim prethodnim decenijama od 1918. godine pa do danas Srpska pravoslavna crkva (SPC) je rušilački i remetilački faktor koja ne priznaje zakone države Crne Gore. Takođe ona predstavlja glavnog uzurpatora više od 650 sakralnih objekata u Crnoj Gori od kojih su mnogi izgubili svoj prvobitni izgled, čime je na brutalan način spomeničko blago naše države nepopravljivo uništeno“, naglasio je autor.
Pored ovoga Belada se osvrnuo na međunarodnu pravnu praksu koja jedino priznaje zakon i legitimitet pravno valjanih dokumenata.
U samom razgovoru Belada je iznio mnoge teze, pravne nauke i pravne misli čime je svojom knjigom dao gotovo jedinstveni pravni pečat.
Kako je sam istakao volio bi da njegova knjiga kao skup pravnih i istorijskih dokumenata posluži državi Crnoj Gori za sva pitanja vezana za status i pravni položaj CPC ali i za demistifikaciju SPC koja na sve načine pokušava da izigra zakone Crne Gore u svoju korist kako bi širila ideju velikosrpskog nacionalizma.
Razgovor sa autorom vodio je književnik Božidar Proročić, dok je moderatorka bila kulturolog Saša Božović