Belgija svoje, a 12. po redu, predsjedavanje EU, preuzima s vladom u ostavci, koja će voditi poslove do formiranje nove, na osnovu rezultata vanrednih parlamentarnih izbora, održanih 13. juna.
Novu vladu ne treba očekivati prije oktobra, a vrlo je vjerovatno da će predsjedavanje Uniji do kraja odraditi sadašnja vlada premijera Iva Leterma, s obzirom na složenost belgijske političke krize.
Nakon prethodnih parlamentarnih izbora, 2007. godine, trebalo je da prođe devet mjeseci za dogovor o formiranju vlade.
Leterm je najavio da će to biti skromno predsjedavanje, koje će biti u službi evropskih institucija.
Što se proširenja tiče, belgijski zvaničnici su najavili da će nastojati da obezbijede nesmetan nastavak pristupnih pregovora sa Hrvatskom, koji se primiču kraju, ali da ne žele da se obavezuju da će oni biti dovršeni do kraja ove godine, prenosi Hina.
Iako Lisabonski ugovor rotirajuće predsjedavanje pomalo stavlja u drugi plan, u pitanjima proširenja ono ostaje i dalje važno.
Predstavnici zemlje koja predsjedava određuju dnevni red rasprava u radnoj grupi za proširenje Savjeta EU i u Odboru stalnih predstavnika (COREPER) i sazivaju međuvladine konferencije o pristupanju na kojima se otvaraju i zatvaraju pregovaračka poglavlja.
Lisabonskim ugovorom koji je stupio na snagu 1. decembra prošle godine, EU je dobila hibridni sistem predsjedavanja.
Taj ugovor učinio je ulogu zemlje koja predsjedava manje vidljivom, jer je njime uvedena funkcija stalnog predsjednika Evropskog savjeta i visokog predstavnika za spoljnu i bezbjednosnu politiku.
Belgijski predstavnici najavljuju da će im prvi prioritet biti da obezbijede dovoljno prostora predsjednik Evropskog savjeta, bivšem belgijskom premijeru, Hermanu Van Rompeju i visokoj predstavnici za spoljnu politiku Ketrin Ešton kako bi oni do kraja ispunili svoju ulogu.Drugi prioritet, kako navode, je uspostavljanje evropske diplomatske službe, koja bi trebalo da zaživi krajem ove godine.