Direktor lokalne turističke organizacije u ovoma gradu (TOB) Ivan Radević, rekao je Portalu RTCG da se takve procjene mogu utemeljiti na osnovu prijavljenih noćenja, kao i sadašnjih hotelskih kapaciteta i broja kreveta u postojećim hotelima i prijavljenim seoskim turističkim domaćinstvima.
„Berane po svemu postaje regionalni centar sjeveroistoka Crne Gore, i tome u prilog ide i činjenica da je potražnja za hotelskim smještajem porasla. Nema nikave sumnje da je gradu potreban još jedan hotel većih kapaciteta i veće kategorije, odnosno sa sadržajima koji bi zadovoljili zahtjeve za takozvani kongresni turizam“, kazao je Radević.
Prema njegovim riječima u Beranama trenutno ima ukupno 215 hoteskih kreveta, kao i još 23 kreveta u prijavljenim seoskim domaćinstvima. „Nevolja je u tome što to nemamo ne jednom mjestu, već je to zbir svih postojećih većih i manjih hotela u gradu. Najveći broj kreveta od toga predstavlja ponudu i kapacitet hotela „Berane“, koji ima 32 sobe i dva apartmana, dok preostali dio čini ponudu manjih hotela u gradu“, kazao je Radević.
Prema njegovim riječima, nagla potražnja za hotelskim kapacitetima rezultirala je sa konstatnim povećanjem ostvarenih prijavljenih i registrovanih noćenja, koji se kreće i do dvjesta odsto u odnosu na prethodne godine.
„Sve to govori da postoji prostor za izgradnju još jednog većeg hotela, i to hotela visoke kategorije“, rekao je direktor TOB.
On smatra, zbog toga, da su trenutna realna slika trustičkih resursa i potencijala Berana sa jedne strane, i hotelske ponude sa druge, u velikom raskoraku.
„Nije teško pitanje šta je, recimo, sa državnog nivoa urađeno za valorizaciju beranskog dijela Bjelasice koji je po ljepotama daleko ispred Kolašina i Mojkovca. Reklo bi se, ništa. I zato mi očekujemo od novog Prostornog plana Crne Gore da se taj odnos konačno promijeni da bi uskladili prirodne i sve druge resurse i turističku, odnosno hotelsku ponudu“, kaže Radević.
U tom smislu, kako kaže, najbitnije je da se ispravi nepravda koja je Beranama nanesena Planom posebne namjene za Bjelasicu i Komove iz 2010. godine.
„Mi sada imamo sa naše strane Jelovice samo jedan privatni hotel. Na čitavom prostoru Nacionalnog parka Bigradska gora koji gravitira i pripada beranskoj opštini, ne postoji više ni jedan hotel. To je nedopustivo, jer prave ljepote Bjelasice su upravo sa ove strane“, kaže Radeević.
On očekuje da će se kroz javnu raspravu o novom Prostornom planu Crne Gore doći do toga da se dozvoli gradnja hotela većih kapaciteta na Jelovici i na teritoriji beranske opštine, i ispravi greška iz 2010. godine, kada je u Planu posebne namjene za Bjelasicu i Komove su nacrtu postojali hoteli i sa beranske strane, a zatim iz nepoznatih razloga izbrisani.
Radević smatra da nadu uliva i valorizacija hotelskog kompleksa „Lokve“ na planini Cmiljevici, gdje bi poslije završetka trebalo da bude oko pedeset soba.
Berane je turistički procvat imalo prije četrdeset godina, kada je zauzimalo značajno mjesto na turističkoj mapi Crne Gore, kao nezaobilazna tranzitna turistička destinacija za strane turiste. Tada je u ovom gradu poslovalo hotelsko turističko preduzeće Berane, koje je u svom sastavu imalo nekoliko hotela, motela, restorana i kafana.
HTP „Berane“ privatizovano je 2003. godine, i novi vlasnici su vrlo brzo rasprodali sve što su mogli. Hotel „Berane“ je dugo išao iz ruke u ruku i propadao, dok ga nije kupila i temeljno rekonstruisala jedna privatna firma. Pa ipak, sa 32 dvije sobe, ovaj hotel ne može odgovoriti svim zahtjevima za kongresni turizam.
„Vi u Beranama sada imate jedinstven sportski kompleks na sjeveru države, koji može da odgovara organizacijama većih sportskih događaja, ali sa druge strane nemate gdje da smjestite sportiste ili goste prema savremenim standardima“, ukazao je Radević.
On zaključuje da se sve to govori u prilog tome da je razvojem sportske, medicinske i ukupne turističke ponude, stvorena potreba za što hitniju izgradnju još jednog većeg hotela u ovom sjevernom gradu.