"Gosti koji iz godine u godinu u sve većem broju posjećuju područje Berana najbolje pokazuju da naša sredina ima velike potencijale za razvoj turizma. Sva seoska domaćinstva i eko-katuni na planinama na teritoriji naše opštine su ovoga ljeta bili potpuno popunjeni. Ove godine se pokazuje koliko je planinski turizam u porastu, i prava je šteta što sezonu nismo dočekali sa više novih ugostiteljskih kapaciteta", naglasio je Radević.
Prema njegovim tvrdnjama, prihodi od turizma mogu da budu znatno veći samo ako bi se, uz državnu pomoć, ponuda sjevernog regiona na pravi način približila ljubiteljima prirode i zagovornicima zdrave ekološke hrane.
"Ako država uveže turističke vrijednosti sjevera i juga i kroz odgovarajući marketing usmjeri goste da posjećuju ne samo more nego i planine, onda bi i opština Berane imala mnogo veće benefite. To bi dodatno podstaklo ljude da grade smještajne kapacitete ne samo u gradu nego i na atraktivnim seoskim i planinskim destinacijama. Na taj način bi se uvećavali i prihodi u državnoj kasi po osnovu dobiti od turizma", naglašava Radević.
Sa ovakvom konstatacijom saglasan je i predsjednik Mjesne zajednice Vinicka Novica Lainović koji ističe da je izgradnja puta Berane – Kolašin, preko Lubnica, dodatno pospješila razvoj turizma u ovom kraju.
"Jelovica je ovoga ljeta bila puna gostiju. Jednostavno ovdje se tražio krevet više. Tome je svakako doprinijela izgradnja puta ka Kolašinu, čime je ovo područje postalo izuzetno prometno. Tome se nije čuditi, jer imamo brojne prirodne i druge vrijednosti, tako da svakom posjetiocu možemo da ponudimo nešto primamljivo i posebno. Imamo izazovna jezera, planinske vrhove i atraktivne predjele pred kojima niko ne može ostati ravnodušan. Ako tome dodamo i domaće kuhinje koje nude vrhunske specijalitete, onda je logično što su naša sela i planine postali mamac za turiste", istakao je Lainović.
Kazao je da se opravdano dobija utisak da je potrebno graditi hotele na Jelovici.
"Pokazalo se da tamo gdje ima dosta hotela da je posjećenost turista dobra. Očigledno je da su nama potrebni dodatni hoteli na planinama, jer strani turisti traže netaknutu prirodu, mir i tišinu, kao i zdravu domaću hranu", istakao je Lainović.
Da je planinski turizam razvojna šansa Berana, potvrđuju i vlasnici eko-naselja.
"Svjedoci smo da je sve više onih koji žele da uz dobru domaću kuhinju odmor provedu u seoskom abijentu. Pokazalo se da je region Bjelasice za tako nešto zaista privlačna destinacija. Kod nas dolaze gosti iz čitavog svijeta i svi se oduševe očuvanim starinama, prirodnim i drugim ljepotama ovoga kraja. Sve to uliva nadu da za ovaj prostor koji se decenijama suočavao sa iseljavanjem stanovništva dolaze bolji dani", zajednička je ocjena vlasnika planinskih naselja za prihvat gostiju.
Omogućiti da skijalište na Lokvama radi
Ljetos su dobru posjećenost turista evidentirali i vlasnici ugostiteljskih objekata koji se nalaze pored skijališta Lokve. Radević navodi da bi posjetioci hrlili ka Lokvama i u zimskom periodu samo kad bi se skijalište stavilo u funkciju.
"Lokve su i ovog ljeta mamile brojne posjetioce. Međutim, pogubno je što su državne institucije kada je bio u pitanju Ski-centar Lokve stajale skrštenih ruku, bez ikakve želje da se da stimulans da to skijalište povrati nekadašnju reputaciju. To svakako nije dobro, jer ovo skijalište predstavlja okosnicu razvoja zimskog turizma na ovom području. Zato poručujemo da u narednom periodu Lokve ne smiju biti državno pastorče. Mora se naći način da se tamo riješe pravno-imovinski odnosi i omogući sadašnjem vlasniku da radi", kazao je Radević.