Autori OSI sa intelektualnim smetnjama u razvoju

Berane: Predstavljena izložba fotografija “Ja sam fotograf”

Danas je u JU “Polimski muzej” predstavljena izložba fotografija “JA SAM FOTOGRAF” čiji su autori OSI sa intelektualnim smetnjama u razvoju iz Dnevnog boravka “Pružite nam šansu” iz Podgorice i NVO “Korak nade “ iz Berana. 

Berane:  Predstavljena izložba fotografija “Ja sam fotograf” Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

Kroz objektiv kamere autori su ovjekovječili i mnogobrojnoj publici predstavili 20 motiva prirodnih ljepota, znamenitosti i atmosferu gradskog života u Beranama.

Posjetiocima su se obratili Danijela Prelević, izvršna direktorka NVU “Pružite nam šansu”, Aleksandar Jaredić, profesionalni fotograf i predavač, a izložbu je otvorila akademska slikarka i pedagoškinja, Sabaheta Beka Masličić.

Ova izložba predstavlja dio aktivnosti projekta “UČIMO JEDNI OD DRUGIH, koji je podržan od strane Ministarstva finansija i socijalnog staranja, sa ciljem da mladim OSI omogući sticanje novih znanja i vještina, upoznavanje i druženje sa vršnjacima iz drugih gradova čime se smanjuje stepen njihove socijalne izolacije, razbijaju predrasude i stereotipi mogućnostima ove populaciji.

“Ove fotografije stvarane su u predivnoj radnoj atmosferi uz šalu i smijeh,tokom učenja u učionici i fotografisanja na terenu. Sigurna sam da su korisnici našeg Dnevnog boravka, kao i članovi partnerske NVO “Korak nade“ kroz novostečena prijateljstva i usvojene vještine postali bogatiji.

Veliku zahvalnost dugujemo direktorki JU „Polimski Muzej“, gđi Folić, koja nam je ustupanjem muzejskog prostora omogućila da ove fotografije budu spona za uključivanje OSI u društvene i kulturne tokove vašeg grada.“- izjavila je Danijela Prelević, izvršna direktorka „NVO Pružite nam šansu“.

Učesnici foto radionica iz Berana znanje o osnovama fotografisanja mobilnim telefonom i tokom rada na terenu nisu sticali samo od predavača Aleksandra Jaredića, već su im u tome aktivno pomagali iskusniji drugari iz Podgorice, koji su se našli u ulozi edukatora.

„Ono što nas je okupilo danas su dvije od mnoštva osnovnih ljudskih potreba, a to su potreba za učenjem i potreba za stvaranjem. Mi smo se u okviru projekta „Učimo jedni od drugih“ intenzivno bavili i jednim i drugim, a danas želimo da podijelimo naše zadovoljtvo naučenim i našu radost zbog stvorenog, kao i da Vam prikažemo neke od radova nastalih u toku ovog projekta“- istakao je Aleksandar Jaredić fotograf i predavač u obraćanju prisutnima.

Akademska slikarka i pedagoškinja, Sabaheta Beka Masličić, podjelila je sa publikom svoje ekspresije i pohvalila odabir motiva i detalja na predstavljenim fotografijama, kao i sam projekat za idejni pristup učenju kroz korišćenje mobilnog telefona. 

„Družite se, stičite nova prijateljstva, kroz umjetnost, fotografiju, sport ...Nastavite da učite jedni od drugih, jer jedino tako možete postići mnogo više i stići dalje.“ – poručila je na kraju Sabaheta Beka Masličić i proglasila izložbu otvorenom.Informacije o NVU “Pružite nam šansu”

“Udruženje roditelja, djece i mladih sa smetnjama u razvoju Crne Gore – Pružite nam šansu” je neprofitna nevladina organizacija koja je osnovana 2008. godine sa ciljem da se unaprijedi kvalitet života djece i mladih sa intelektualnim i kombinovanim smetnjama u razvoju i njihovih porodica. Tokom 13 godina poslovanja uspješno je realizovano preko 50 projekata. 

OSI sa intelektualnim smetnjama u razvoju po završetku školovanja, zbog svojih intelektualnih ograničenja, nemaju mogućnost da nastave društveni život kakav mogu imati druge OSI kategorije kako u pogledu zaposlenja, tako i u pogledu socijalizacije i društvene prihvaćenosti u javnom životu. 

Kod ove kategorija OSI po završetku školovanja, usljed izolacije u kućnim uslovima, veoma brzo dolazi do regresije kognitivnih, motoričkih vještina ali i psiho- fizičkog stanja, kao i do potpune socijalne isključenosti iz društva. Iz tog razloga je Udruženje „Pružite nam šansu“ 2019. godine dobilo licencu, na period od 6 godina, za pružanje usluga populaciji OSI, uzrasta od 18 do 30 godina, kroz prvi Dnevni boravak ovog tipa u Crnoj Gori.

Tokom posljednje dvije godine, uz podršku Ministarstva finansija i socijalnog staranja i Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava u Dnevnom boravku se realizuju projekti koji su usmjereni na edukaciju korisnika iz oblasti prava OSI, razvijanja zdravih stilova života i vještina kojima se osnažuje njihovo samopouzdanje kako bi imali kvalitetniji socijalni život, kao i životu u krugu porodica. 

Za rad sa korisnicima zadužen je stručni tim koji čine specijalni pedagog, defektolog, psiholog i fizioterapeut.


Portal Analitika